Doğada Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Şehir gürültüsünden uzak, temiz ve sakin bir alan olan doğada her türlü aktiviteyi yapabiliriz. Çoğumuz tüm haftanın yorgunluğunu atmayı, iş veya okul stresinden uzaklaşmayı, rahat bir nefes almayı hak ediyoruz.
Doğada Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

DOĞADA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER NELERDİR?

Kendiniz için oluşturacağınız küçük bir tatil planıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Doğaya adım attığınız ilk anda telefonunuzu kaldırıp doğanın güzelliklerini keşfetmelisiniz. Arkadaşlarınız veya ailenizle hatta kendi başınıza bile doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Yavaş tempolu yürüyüşünüz sırasında doğanın temiz havasını içinize çekerek sakinleşebilirsiniz. Kalabalık etkinliklerden hoşlanıyorsanız piknik organize edip dostlarınızla huzurlu bir öğününüzü doğada belki bir manzara karşısında geçirebilirsiniz. Spor yapmaktan hoşlanıyorsanız doğa içinde bir bisiklet yolculuğu tam size göre olacaktır.

Kamp

Çocuğunuz veya küçük kardeşiniz varsa birkaç günlük kamp tatili yapabilirsiniz. Kamp sırasında doğaya zarar verecek atıklar atmamakta veya ateş yakmakta çok dikkatli olmalısınız. Doğa bize verilen en değerli hediyedir onu kaybetmek istemeyiz. Kamp yaparken çadırınızı varsa manzara karşısına kurabilirsiniz eğer yoksa bir ağacın altına kurmayınız çünkü ağaç çadırınıza vuran sabahın ilk ısıtan güneş ışıklarının güzelliğini görmenizi engelleyecektir. Çocuklarınıza oyunlar yaratarak farklı yaprakları toplama gibi küçük görevler verebilir, kaç çeşit yaprak bulabileceklerine bakabilirsiniz. Doğada daha yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Mesela bir fidan alıp onu ağaçların az bulunduğu bölgeye ekebilirsiniz. Belirli aralıklarla ziyaret edip büyüdüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Tırmanış

Tırmanış sporlarıyla ilgiliyseniz ve yeterli ekipmana sahipseniz kaya tırmanışı sizin için heyecan verici olabilir. Yüksek kayalara tırmanış sırasında dikkat etmeniz gereken birkaç konu bulunmaktadır. Emniyetinizi sağladığınızdan emin olun. Tırmanış sırasında üç nokta kuralını unutmayınız. Mutlaka el ve ayaklarınızdan 3 kısım kayaya temas halinde olmalıdır. Tırmanış dışında daha sakin bir aktivite yapmak istiyorsanız balık tutmayı deneyebilirsiniz. Biraz zaman alan bir aktivite olduğu için sabırlı olmalısınız ve akşam yemeğinde lezzetli balıklar yiyebilirsiniz.

Meditasyon ve Yoga

Meditasyon ve yoga yapmayı seviyorsanız kuş sesleri eşliğinde huzurlu bir şekilde yapmanız mümkün olacaktır. Sınava hazırlanıyorsanız bir ağacın altında çalışabilir veya kitabınızı okuyabilirsiniz. Ortamdaki sessizliği en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Doğada vakit geçirirken mutlaka yapacak bir şeyler buluruz aldığımız rahat nefeslerle daha iyi düşünebiliriz. Yeni iş fikirleri veya projeler düşünebilirsiniz. Vücudumuzda biriktirdiğimiz stres ve dertten biraz uzaklaşabiliriz. Manzara fotoğraflarının anı köşenizde yer almasını istiyorsanız harika fotoğraflar çekilebilir veya çekebilirsiniz. Küçük kardeşinizle dört yapraklı yonca bulma oyunu oynayabilirsiniz.

Yakınlarımızla takımlar halinde ayrılıp oyunlar oynayabilmemiz için en uygun ortamlardan bir tanesidir doğa. Paintbol, voleybol vb. oyunlar için yeterli alan varsa tercih edilebilirsiniz.

Yeşil alanların keyfini çıkarmak evcil hayvanlarımızın da hakkı onları doğada en azından birkaç saat serbest bırakmayı deneyebilirsiniz. Kaçmaya çalışmasınlar diye güvenlik için tasmalarını takabilirsiniz. Doğadaki aç hayvanları besleyebilirsiniz veya su verebilirsiniz.  Akşam olduğunda ateşin etrafında oturup sohbet edebilir şarkılar söyleyebilirsiniz. Bir enstrüman çalan arkadaşınız varsa çok şanslısınız! Kaliteli zaman geçirmenin yanı sıra sıkıcı, yorucu hayattan uzaklaşmak sizlere iyi gelecektir.

Spor yapmayı seviyorsanız doğada yapabileceğiniz aktiviteler daha fazladır. Peki kışın doğada neler yapabiliriz? Kış insanıysanız ve soğukta yapılan etkinliklere katılmaktan çekinmiyorsanız kayak ve snowboard tam size göre olacaktır. Yeterli kar varsa ve ekipmanınız yeterliyse kayak yapmamanız için hiçbir sebep yok. Hem gezeyim hem eğleneyim diyorsanız bir arazi aracına atlayıp etrafı keşfetmeye başlayabilirsiniz. Doğada geçirdiğimiz her dakikanın kıymetini bilmeliyiz. Yeşil alanların yerini betonların gri binaların alması üzücü olsa da bize kalan alanları en azından korumalıyız. Doğanın bize değil bizim doğaya ihtiyacımız var. Bize verdiği sunduğu güzellikleri göz ardı etmemeliyiz.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)