Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün mü?

Zayıflamak isteyen çoğu insanın başvurduğu yöntemler arasında en çok bilineni ve uygulananı diyetlerdir. Fakat her insan diyetlere bağlı kalarak beslenme düzenini ayarlayamamasının yanında diyete başlayamama sorunları yaşakmakta ve çoğu zaman bu başlangıcı ertelemektedir. Özellikle yaz mevsimi yaklaşırken bikinilerimizin içinde fit görünmek neden istemeyelim ki ? çoğu zaman sadece istemek yetmez bu fit görünüm için harekete geçmeliyiz. Hayalimizdeki vücuda sahip olmak çokta zor değildir. Ayrıca bu hayale diyet uygulamadan ulaşmamızda mümkündür.
Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün mü?

Araştırmacılar tarafından yapılan anketlerde ve incelemelerde insanların yeme alışkanlıklarıyla zayıflama araşındaki bağın tek çözümünün diyet olmadığı ve psikolojinin de en az diyetler kadar bu süreçte önemli olduğu kanıtlanmıştır. Mesela mutsuz bir insanın yemek yeme sıklığı ve iştahıyla mutlu insanın iştahı farklı olabilmektedir. Psikolojimizi etkileyen çevresel etmenler ise ilişkilerimiz, işimiz ve ailemizdir. Eğer bu düzen içerisinde yeterince mutlu, kararlı ve istikrarlı olabilirsek diyet yapmamıza gerek bile kalmadan istenilen kiloyu elde etmemiz an meselesi olacaktır. Tabi bu sırada her şeyi yemekten çok dikkatli ve sağlıklı beslenmeyi unutmamalısınız. Kendi vücudunuz ile yaşam tarzınıza uygun prensipleri benimseyip ona göre yaşamalısınız. Peki gerçekten diyet yapmadan zayıflamak mümkün mü ? Öncelikle bunlara bakalım.

Zayıflamak İçin Diyet Yerine Neler Yapmalıyız?

  • Uyku düzeninize dikkat ediniz. Düzenli uyku düzenli vücut sistemi çalışması demektir. Ne kadar erken uyursanız o kadar az yemek yemiş olursunuz ve böyleliklede gece uyumadan önce yenilen kalorilerden uzak kalmış olursunuz. Metabolizma sisteminiz güçlenir ve hızlanır.
  • Gün içindeki su tüketiminize çok dikkat etmelisiniz. Özellikle yemekten önce bol bol su içerseniz midenizin yarısı su ile dolacağı için çok fazla yemek yiyemeyeceksiniz ve zamanla mideniz küçülecektir. Su, metabolizmanızın hızlanmasını sağlayarak yağ yakımınızıda kolaylaştıracaktır.
  • Yemeklerinizi koyacağınız kapları, kullanacağınız kaşık, çatal ve benzeri araçları küçük seçiniz. Bu seçim sizin yemek yeme sürenizi uzatacak ve mideniz yemek yeme esnasında siz yemeğinizi bitirmeden tok hissine ulaşmış olacaktır. Karnımız acıktığında çok fazla yemek yeme isteği oluşsada seçeceğiniz tabaklar küçük olacağı için dolu bir görüntü bile sizin daha çabuk doymanızı sağlayacaktır.
  • Yemek yeme sıklığınız toplamda 6 öğünü geçmemelidir ve bu öğünler esnasında tüketilen besin miktarına mutlaka dikkat ediniz.
  • Yemek yemeğe başlamadan önce salata ve çorba gibi başlangıçları tercih etmelisiniz ki ana yemeğe kadar birazda olsa iştahınız kesilmeye başlasın. Bu hareketleri zamanla tekrarladığınızda alışkanlık haline getirmiş olacaksınız ve devam çok daha kolay gelmeye başlayacaktır.
  • Tatlı yemeyi bırakın demiyorum ama mümkün olduğu kadar az ve sütlü tatlıları tüketirseniz kilo almadan tatlı isteğinizi bastırmış olursunuz. Hatta tatlıdan çok tuzlu gıdaları tüketebilirsiniz.
  • Kendiniz için belirlediğiniz prensiplerinize biraz hareket ve enerji katmalısınız. Beslenmenize özen gösterdiğiniz sırada günlük hayatınızada hareket katıp ekstra kalori yakmaya başladığınızda ise diyet yapmadan kararlı bir şekilde vücudunuzun fit kalmasını sağlamış olacaksınız.
  • Medistasyonlar yapabilirsiniz. Bu meditasyonlar yorulan bedeninizin dinginleşmesini, sakinleşmenizi ve gerginlikten uzaklaşmanızı sağlayarak hedefinize ulaşma yolunuzda sizleri motive edicektir. Daha zinde bir beyine sahip olmak, ne istediğini bilmek ve kararlarınıza uygun adımlar atarak sonuca ulaşmamanız için hiç bir engel bulunmayacaktır. Meditasyonun bir çok dalı ve farklı konularda kendinizi geliştirebilceğiniz alanları bulunmaktadır. Bu alanların başında yoga gelmektedir. Tercihi size kalan bu yaşam prensiplerini, kendinize en uygun şekilde belirleyebilir yarınınıza sağlıkla devam edebilirsiniz.

Diyet uygulamadan zayıflamak için neler yapabileceğiniz hakkındaki makalem umarım sizler için faydalı olmuştur. Sağlıklı yaşamı benimsemeniz sizlere her anlamda artılar katacaktır.Tekrar görüşmek üzere sağlıklı kalın :)

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)