Diyet Nedir ? Diyet Çeşitleri Nelerdir?

Harika yemekleri olan ülkede yaşarken kilo almamak mümkün değil. Aldığımız kiloları verirken belli bir düzen ve diyetler uygulamalıyız. Uygulayacağımız diyetlerin sağlıklı olması gerekir.
Diyet Nedir ? Diyet Çeşitleri Nelerdir?

Etkili bir diyet için hayat tarzınıza en uygun sizi zorlamayacak diyetler seçmelisiniz. Eğer bir diyete başlamakta zorlanıyor bir türlü başlayamıyorsanız alanında uzman bir kişiden yardım almayı deneyebilirsiniz. Uzmanınız sizin istediğiniz kiloya ulaşmanız için vücudunuz için en uygun diyet menüsünü hazırlayacaktır. Diyetlerin bazıları iştahınızın kesilmesine yardımcı olurken bazıları ise karbonhidrat ve yağ miktarını azaltmayı amaçlar. Her diyet kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Diyet yapmanın bir çok alternatifi ve çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenleri ve en çok uygulanan diyet çeşitlerine bir bakalım.

İsveç Diyeti

Bir hafta gibi kısa sürede yaklaşık 9 kilo verdirdiği biliniyor. Bu diyette verdiğiniz kiloları geri almanız mümkün olmuyor. Belirtilen miktardan fazla gazlı içecek ve kahve tüketemiyorsunuz. Diyetin süresi bir hafta ve en az 6 günü tamamlamak zorunlu tutuluyor.

GAPS Diyeti

Gaps diyet mutlaka konusunda uzman kişilerin gözetiminde yapılmalıdır. İçeriğinde kemik suyu, yoğurt, turşu, hindistan cevizi, patates ve pancar bulunmaktadır. Bu diyette güne başlarken limonlu veya havuç suyu içilerek başlanmalıdır. Bolca sebze suyu tüketilmesi diyetin önemli noktalarındandır.

Detoks Diyeti

Detoks diyetinin amacı vücudu toksinlerinden arındırmak, vücuttaki yağların yakılması ve ödemin atılmasıdır. Bu nedenle diyeti uygularken spor yapmak en doğru adım olacaktır. Diyet süresince bolca su tüketmelisiniz (günde en az  2 litre). Günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere toplamda günde 6 öğün yemek yenmelidir. Her yemek sonrası bir meyve tüketilerek vücudun şeker ihtiyacını karşılamalısınız.

Yumurta Diyeti

Çok kilo verdiren diyetler arasında olan yumurta diyeti 7-15 arası kilo verdirtebilmektedir. Kronik hastalığı olan kişilerin mutlaka doktorlarına bu diyet için danışması gerekmektedir. Yumurta diyetinde protein deposu olan yumurta tüketildikten sonra tokluk hissini uzun süre karşıladığı için kilo vermede oldukça etkilidir. Bu diyeti uyguladıktan 5 gün sonra ara verilmeli ve iki defa tekrar edilmelidir.

Lahana Diyeti

7 günlük diyetler arasında lahana diyeti 1 haftada 2 ile 4 arasında kilo verimi sağlamaktadır. Bu diyet lahana çorbası, sınırsız meyve tüketebilme ve sınırsız şekersiz çay içermektedir.

Ketojenik Diyeti

Bu diyette protein ve hayvansal yağ tüketiminin fazla, meyve -sebze tüketiminin ise az olması ya da hiç olmaması vücut dengesi için riskli olduğundan uzman kontrolünde uygulanması tavsiye ediliyor.

Paleo Diyeti

Tarım gelişmeden önce atalarımızın yedikleri yiyeceklerin yenildiği diyettir. İşlenmiş gıdalar yerine besleyici meyve, sebze ve kuruyemiş tercih edilmelidir. Organik besinlerle kilo verildiği vaat edilmektedir.

Vegan Diyeti

Bu diyette hayvansal ürünleri tüketmeyi tercih etmeyenler için daha kolay olacaktır. Vegan diyet menüleri düşük yağ ve yüksek lif içeriği ile uzun süre tokluk hissi yaratırlar fazla yemek yemeden tok hisseder ve kilo verirsiniz.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)