Daha Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler

Sağlıklı bir diyet, birçok sağlık faydası ile bilinmektedir. Bunların arasında birçok kronik hastalık riskini düşürmek ve bedeni sağlıklı tutmak gelir. Diyetinizde önemli değişiklikler yapmak, sizin için oldukça kafa karıştırıcı gelebilir. Büyük değişiklikler ile başlamak yerine daha ufak değişiklikler ile başlamayı tercih edebilirsiniz. Normal beslenme şeklinizi daha sağlıklı kılmak için size vereceğimiz önerilere uyabilirsiniz.
Daha Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler

Yeme hızınız, yediğiniz miktarı ve kilo alma riskinizi de belirleyen önemli bir faktördür. Yapılan araştırmalar, hızlı yemek yiyen kişilerin yavaş yemek yiyen kişilere göre kilo alma riskinin daha fazla olduğunu ifade ediyor. İştahınız, ne kadar yiyeceğiniz ve tokluk hissiniz hormonlar tarafından kontrol edilen durumlardır. Bu hormonlar, beyninize tok ya da aç olduğunuza dair sinyaller gönderir. Bu sinyalin beyne gitmesi yaklaşık 20 dakikayı bulur. İşte bu nedenle beyninizin tok olduğunu hissetmesi için bir miktar zamana ihtiyacı vardır. Dolayısıyla daha yavaş yiyerek ve daha çok çiğneyerek daha çok kilo alma riskini önleyebilirsiniz.

Tam Buğday Ekmeğini Tercih Edin

İşlenmiş unla üretilen beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğini tercih ederek beslenme şeklinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Beyaz ekmeğin yerine tam buğday ekmeği tüketmek; diyabet, kalp hastalığı ve kanser hastalığı riskini önemli miktarda azaltır. Öte yandan tam buğday ekmeği; lifin, B vitamininin, çinkonun, demirin ve magnezyumun önemli bir kaynağıdır. Tam buğday ekmeğinin birçok farklı versiyonu bulunur ve bunların birçoğu beyaz ekmekten daha sağlıklıdır.

Süzme Yoğurt Tüketin

Süzme yoğurt, normal yoğurda göre daha koyu bir kıvama sahiptir. Süzme yoğurt, yoğurdun sulu kısımlarının alınması ile elde edilir. Sonuç ise normal yoğurttan daha yağlı ve protein bakımından daha zengin olan süzme yoğurttur. Süzme yoğurt, normal yoğurda göre 3 kat daha fazla protein içerir. Öte yandan süzme yoğurt, normal yoğurda göre daha az karbonhidrat ve daha az laktoz içerir. Kısacası normal yoğurt tüketmek yerine süzme yoğurt tüketmek, sizin için daha sağlıklı olacaktır. Öte yandan süzme yoğurdun tatlandırıcılı versiyonlarından da uzak durmanız gerekir.

Liste Olmadan Alışveriş Yapmayın

Market alışverişine çıkmadan önce uymanız gereken iki önemli strateji bulunur. Bunlardan birincisi markete gitmeden önce bir alışveriş listesi yapmaktır ve alışverişe gitmeden önce aç olmamaktadır. Neye ihtiyacınız olduğunu bilmemek bir satın alma iç güdüsü yaratırken alışverişe aç gitmek de bu iç güdüyü güçlendirmektedir. Kısacası alışveriş öncesinde yaşadığınız bu içgüdülere uymayarak bir alışveriş listesi çıkarmalı ve ne alacağınızı daha önceden not almalısınız. Bunları yaparken sağlıklı beslenmekle kalmayıp paradan da tasarruf edebilirsiniz.

Mümkünse Yumurta Yiyin

Yumurta, özellikle sabahları kahvaltıda yediğinizde oldukça sağlıklı bir besindir. Yumurta, yüksek kalitedeki proteinler bakımından oldukça zengindir. Üstelik, yumurta kolin gibi birçok besin maddesini içeren bir yiyecektir. Kahvaltılık besinler arasında bir karşılaştırma yapıldığında yumurta en üstte yer almaktadır. Sabahları yumurta tüketmek, tokluk hissini artırmada büyük önem taşır. Çünkü sabahları yumurta yiyen kişiler, sonraki 36 saat boyunca daha az kalori tüketme eğiliminde olur. Özellikle kahvaltıda yumurta yiyen kişiler, öğlen yemeği ve akşam yemeğinde 250 ile 500 kalori arasında daha az kalori tüketir.

Protein Alımınızı Artırın

Protein, besleyici maddeler arasında bir kral gibi görülür ve bazı süper güçleri de var gibidir. Protein, vücudumuzdaki açlık ve tokluk hormonlarını etkileyebildiği için en besleyici maddeler arasında yer alır. Her ara ve ana öğüne protein eklemeyi deneyin. Böylelikle kendinizi daha tok hissedebilirsiniz. İyi protein kaynakları süt ürünleri, kuruyemişler, yumurta, fasulye ve yağsız et olarak bilinir.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)