D12 Eksikliği Zayıflamaya Engel Mi?

Günümüzde pek çok kişi fazla kilolarından şikayetçidir. Özellikle bayanlar yaz ayları yaklaşırken yoğun diyet ve egzersiz programlarına başvurup vücutlarını ve bulundukları kiloyu düzene sokmak isterler.
D12 Eksikliği Zayıflamaya Engel Mi?

Elbette herkesin istediği formda bir vücut ve boyuna uygun ideal bir kilodur. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Zayıflamak herkesin hayali iken vücudunuzda yaşadığınız bazı sıkıntılar ve özellikle de vitamin eksiklikleri sizin sağlıklı kilo verme döngünüzün önüne geçmektedir. Zayıflama sürecinin yolunda gitmemesinin en önemli etkenlerinden biri vücut kan değerlerine bakılmadan kişilerin kendi yöntemleri ile zayıflama sürecine başlamaları olmaktadır. Eğer vücudunuzda eksik olan bir vitamin değeriniz varsa bu sizin kilo verme döngünüzü önemli ölçüde etkilemekte ve hatta kilo verme serüveninizi olumsuz bile etkilemektedir. Eğer vücudunuzda tiroit hormonunuz yavaş çalışıyorsa, demir eksikliğiniz varsa ya da d vitamini eksikliği yaşıyorsanız bu 3 önemli etken sizin kilo vermenizi bir hayli zorlaştırmaktadır.

D12 Eksikliği Zayıflamaya Engel mi?

D vitamini eksikliği vücuttaki kilonun verilememesinde çok büyük ve önemli bir rol oynamaktadır. Vücudunuzda D vitamini eksiliği bulunuyorsa vücutta enerji tüketimi azalmakta ve yağlanma kolaylaşmaktadır. D vitamini sizin daha sık acıkmanızı engeller ve iştahınızı kontrol almayı kolaylaştırır. Eksikliği durumunda zayıflama süreciniz olumsuz etkilenir ve daha fazla acıkma hissi meydana getirir. D vitamininin vücudumuzun pek çok bölümünde işlevi ve görevi vardır. D vitamini %90 oranında güneş ışığından alınır ve alınan bu ışın sonrasında vücudumuzda üretilir. Alınan D vitamininin üretimi her bünyede farklılık göstermektedir. Vücut ağırlığınız, yaşınız, vücut deri yapınız bu üretimin değişmesini etkileyen başlıca nedenler arasında yer almaktadır. Özellikle kış aylarında güneşin vücudumuza direk temas etmediği durumlarda D vitamini eksikliğini vücudumuzda oldukça sık görürüz.

D Vitamini Değerleri Vücutta Ne kadar Olmalıdır?

D vitamininin vücudumuzda bulunmasının rakamsal bazı değerleri vardır. Yapılan tahliller sonucunda oranlarınız genel ortalama olarak kabul edilen değerlerin altında ise eğer bu vücudunuzda birçok kısmın olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Değerleri aşağıda bulabilirsiniz.

  • 12 ng/ml altındaki değerler eksik olarak kabul edilmektedir.
  • 12-20 ng/ml arası değerler yetersiz olarak kabul edilmektedir.
  • 20-50 ng/ml arası değerler yeterli olarak kabul edilmektedir.
  • 50 ng/ml üstündeki değerler yüksek olarak kabul edilmektedir.

50 ng/ml üstünde bulunan değerler D vitamini zehirlenmesine neden olabileceği için böyle durumlarda mutlaka doktor gözetiminde ilerlenilmesi önerilmektedir.

Zayıflamak İçin D vitamini Düzeyini Nasıl Dengelemeliyiz?

Zayıflama sürecine başlamadan önce mutlaka gerekli tahlillerimizi yaptırarak eğer vitamin değerlerimizde özellikle de D vitamini değerlerimizde bir eksiklik varsa öncelikle bunların takviyesini yapıp değerlerimizi normal sınırlara getirmeliyiz. Normal sınıra ulaşan vitamin değerlerimiz enerjimizi daha düzenli kullanıp vücudumuzda tuttuğumuz yağların parçalanarak dışarı atılmasında büyük ve önemli bir rol oynayacaktır. Olması gereken düzeye gelen D vitamini değerlerimiz bize zayıflama sürecimizde ekstra destek sağlayacaktır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)