Çin Tuzu ile Diyabete Karşı Savaşın

Çin tuzu, tip 2 diyabet ile savaşmada sıklıkla kullanılan Çinlilere özgü bir takviye gıdadır. Kimyasal olarak tuz grubunda olsa da sofrada veya pişirme esnasında Çin tuzu kullanılmaz.
Çin Tuzu ile Diyabete Karşı Savaşın

Çin tuzunun diyabete karşı iyi geldiği bilinmektedir. Üstelik bazı kaynaklarda Çin tuzunun en az ilaç tedavisi kadar etkili olduğu söyleniyor fakat Çin tuzunun faydaları konusunda yapılan araştırmalar oldukça yetersizdir. Bu içerikte Çin tuzu ve diyabete karşı savaşta olan yerine değineceğiz.

Çin Tuzu Nedir?

Çin tuzu aslında berberin klorür maddesidir. Bu tuz, geleneksel Çin tıbbında sıklıkla kullanılan bitkilerde fazlaca bulunur. Çin tuzu, genellikle Çin altın ipliği denilen bir bitkiden çıkartılır. Bazı insanlar Çin tuzunu, yemeklere tat katması ile ünlü monosodyum glutamat ile sıklıkla karıştırmaktadır. Çin tuzu, pembe renkli Himalaya tuzu ile de sık bir şekilde karıştırılır. Öte yandan Çin tuzu, bir mutfak malzemesi olarak değil bir takviye gıda olarak bilinir.

Çin Tuzunun Tıbbı Kullanımı

Çin altın ipliği bitkisinden elde edilen berberin klorür maddesi, Çin tuzunun ta kendisidir ve toksinlerin yok edilmesi ve diyabetin tedavi edilmesinde tercih edilir. Bu madde dünyanın birçok yerinde Çin tuzu yerine Çin coptis, Coptis chinensis, Coptidis Rhizoma ve Çin altın ipliği gibi farklı isimler altında satılır. Hatta bazı Çin tuzları, bu ismin Çincesi olan Huang Lian adıyla satışa sunulur. Çin altın ipliğinden elde edilen Çin tuzunun asıl ismi nadiren kullanılır ve bu durum kafa karışıklığına neden olabilir.

Çin Tuzu Diyabeti Nasıl Etkiler?

Berberin klorür, Çin tuzunun ana maddesi olarak bilinir ve alkaloidler element grubunun bir parçasıdır. Berberin maddesinin hem hayvanlarda hem de diyabet tip 2 hastası insanlarda kan basıncını düşürdüğü görülmüştür. Berberin maddesi, birçok farklı bitkiden elde edilebilir. Çin altın ipliği bitkisinin de tıpkı berberin maddesi gibi kan şekerini düşürücü etkiye sahip olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Berberin maddesinin tam olarak nasıl çalıştığı ise tam olarak anlaşılamamıştır fakat bu maddenin kan şekerini dengeleyen insülin maddesinin salgılanmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, berberin maddesinin metamorfin ve diğer ilaçlarla benzer etki gösterdiği bilinmektedir.

Çin Tuzu ve Diyabet 2 Açısından Yararı

Berberin maddesi, kan şekerinin dengelemesine yardımcı olmakla kalmaz ve diğer diyabetle ilişkili durumlarda da faydalıdır. Tip 2 diyabete sahip olan kişiler, muhtemelen yüksek kolesterole ve trigliserid oranına da sahiptir. Bu gibi durumlar böbreklerde önemli hasarlara neden olabilmektedir. Berberin maddesi, kandaki yağ oranını dengeleyerek ve iltihaplanmaları önleyerek böbreklerin korunmasına da yardımcı olur. Üstelik yapılan araştırmalar da berberin tüketiminin kolesterole ve böbrek sağlığına iyi geldiğini kanıtlıyor. Sonuçlar her ne kadar ümit verici olsa da berberin ve altın ipliği hakkındaki araştırmalar yetersizdir.

Çin Tuzunun Yan Etkileri

Çin altın ipliği bitkisinden elde edilen gıda takviyeleri, genellikle güvenli ve diyabet tip 2 hastaları için oldukça faydalıdır. Yapılan bazı araştırmalar, günlük 3 grama kadar olan tüketimin güvenli olduğunu ortaya koyuyor fakat standart bir doz mevcut değil. Berberin gıda takviyelerinin üzerinde genellikle günde 1 gram tüketimin yeterli olacağı belirtiliyor. Doz aşımında görülebilecek yan etkiler ise kusma, karın ağrısı ve ishal olarak sıralanabilir. Berberin ve bu tarz tuzların uzun süreli kullanımında doğabilecek etkiler konusunda ise çalışmalar oldukça eksiktir. Dolayısıyla gebe ve çocuk emziren kadınlar, berberin gıda takviyelerinden uzak durmasında fayda vardır. Eğer sağlık bakımından kronik problemleriniz varsa, Çin tuzunu bir doktora danışarak kullanmanız iyi olur.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)