Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Cilt tipi nasıl belirlenir başlıklı yazımızda sizlere yağlı cilt tipi, kuru cilt tipi ve karma cilt tipi hakkında bilgileri paylaşacağız.
Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Cilt tipleri hava durumuna ve mevsime göre değişir. Cilt akıllı ve zekidir. Fakat biraz da karmaşıktır. Yanlış ürün kullanırsanız eğer cildinizde istenmeyen lekeler oluşabilir. Dermatologa giderek cilt tipinizi belirleyebilirsiniz.

Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Aslında cilt tipinizi belirlemek için en uygun yöntemdir. Akne problemi yaşayan kişiler doktora başvurduğu zaman kapsamlı bir incelemeye tabi tutulurlar. İnceledikten sonra size uygun öneriler verebilir. Dermatoloğa gitmek istemiyorsanız eğer evde de cilt tipinizi belirleyebilirsiniz. İlk adım cildinizde hafif bir temizleyici ile temizleyip kuru bir havlu ile hafifçe kurulayın. Cildinizi biraz Nefes aldırın. Herhangi biri nemlendirici veya losyon sürmeyin. 30 dakika veya 1 saat sonra yüzünüzde parlaklık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 30 dakika daha geçtikten sonra cildinizin kurumuş veya ağrılı bir şekilde olup olmadığını kontrol edin. Sıkı ve kuru hissediyorsanız eğer cildiniz kurudur. Burnunuzda ve anınızda bir parlaklık görüyorsanız eğer cildiniz karmadır. Yağlı ciltlere sahip olan kişilerin burun, alın ve yanak bölgelerinde parlak bir görünüm söz konusudur.

Yağlı Cilt Tipi

Yağlı cilt tipine sahip olan insanların daha çok özen göstermesi gereklidir. Yağlı cilt tiplerinde makyaj ilk yapıldığı gibi durmaz. Makyajın altına yağlı cilt bakımı yapmazsanız dağılabilir veya kusabilir. Yağlı ciltlerde yapılan makyajlar başlı başınca sorun çıkarabilir. Yağlı cilt sebum üretimini fazla olduğu ciltlere denir. Yağlı cilde yeterince bakım uygulanmazsa eğer cilt yüzeyinde yağlı bir görüntü sağlar. Sebum üretimini dengelemek için buna göre bakımlar yapılmalıdır. Cildin en çok yağlanan bölgesi ise T bölgesidir. Alın burun ve çene noktası en çok sebum üreten noktalardır. Yağlı ciltlerde en çok da gözenek oluşumu gibi sorunlar doğar. Gözenek oluşumunu engellemek suretiyle yağlı ciltler için olan tonikler kullanılmalıdır. Cildinizi temizlerken tahriş oluşumunu engellemelisiniz yani cildinizi ovalayarak temizlemeyin. Cildinize oldukça nazik davranmalısınız. Bakım rutininizde kullandığınız ürünlerin yağlı ciltler için olduğuna dikkat etmelisiniz. Nemlendiricilerinizin mat bitişli olmasına özen gösterin.

Kuru Cilt Tipi

Kuru cilde makyaj yapmak oldukça zordur. Pul pul bir görünüm sağlar. Az su tüketimi veya genetik kuru cilde sahip olan kadınlar özellikle kış aylarında cildine dikkat etmelidir. Kuru cilt yaşlı bir görüntüye de sebep olabilir. Cildinizin yapısına göre bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Cildinize devamlı nemli göstermeye çabalayın. İyi nemlendirilmiş cilt her zaman daha sağlıklı ve daha genç bir görünüm sağlar. Yağlı bir nemlendirici tercih edilmelidir. Sağlıklı bir cilt olmasını istiyorsanız eğer cildinize derinlemesine temizleyin. İyice temizlemeyen makyajın ciltte kalıp cildin nefes almasını engeller. Cildin hava ile temasını keserek kurmasını sağlar. Bu sebepten adım adım makyajınızı temizlemelisiniz. İlk olarak bir makyaj suyuyla makyajınızı çıkardıktan sonra köpük yardımı ile cildinizi yıkayıp daha sonra kremlerinizi sürebilirsiniz. Cildinizi toniklemeyi unutmayın. Yoğun nem sağlayan nemlendiriciler tercih edin. Uzun süre kalıcı bir nemlendirici seçilmelidir. Cildiniz günlük bir nemlendiriciden daha çok neme ihtiyaç duyar. Kalın yapıdaki nemlendiriciler tercih edilebilir. Cildinizin dokusunu yenileyin. Cildinizin üzerinde bulunan ölü deriler makyajın altından pul pul görünmesine sebep olur. Bu durumu ortadan kaldırmak istiyorsanız ölü derilere cildinizden arındırın. Cildiniz çok kuru ve hassas ise tahriş etmeden peeling kullanabilirsiniz. Cildinize sık sık nem maskeleri uygulamaya özen gösterin. En önemli nokta su tüketimidir.

Karma Cilt Tipi

Karma cilt tipi önerileri şunlardır. Karma cilt bakımı en hassas ciltlerden biridir. Karma cildin tamamı aynı olmadığı için sadece T bölgesinde yağ bulunduğu için bakımı daha zor olur. Yağlı bölgelere farklı kuru bölgelere farklı bakım uygulanmalıdır. Bu cilt tipi en çok görülen cilttir. T bölgesinde sebum üretimi daha fazla olduğu için yağlı görüntü görünür. Cildin geri kalanları aynı sebum üretimi yapmaz. Bu sebepten normal veya kuru cilt oluşumu ortaya çıkar. Eğer elinizi burnunuza götürdüğünüzde yağlı bir doku hissederseniz eğer cildiniz karmadır. Karma cilt tipine uygun bakım ürünleri seçilmelidir. Cildinizi temizlerken tahriş etmekten kaçınmalısınız. Yuvarlak hareketlerle cilt bakımınızı tamamlamalısınız. Cildinizi temizlerken mineralli ürünler seçebilirsiniz. Gülsuyu da tercih edebilirsiniz. Daha iyi bir sonuç istiyorsanız eğer bastırmadan uygulayabilirsiniz. Karma ciltler için temizleyici seçmek için köpük veya jel içerikli ürünler tercih edebilirsiniz. Bakım rutini cilt temizlemesi ile başlar. Yüzünüzü toniklerseniz eğer gözeneklerinizi temizlemiş olursunuz. Detaylı yüz temizliği yaptığınızda cildinizi tonikleyip peeling yapabilirsiniz. Cildinizi mutlaka nemlendirin ve cilt tipinize göre makyaj ürünleri tercih edin. Nemlendiriciyi uyumadan önce uygulayarak daha etkin bir nem sağlamanız mümkün olacaktır. Karma cilt tipine ürün seçerken nemine dikkat etmelisiniz. T bölgenizi tonik ile silerek yetinebilirsiniz. Mat bitişli bir fondöten seçerseniz eğer T bölgenizin mat göründüğünü fark edip hem de gözeneklerinizin kapandığını gözle görürsünüz. Su tüketimi de önemlidir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)