• Anasayfa
  • Güzellik
  • Cilt Bakımı Nedir? Kuru Ve Yağlı Cilt Tipleri İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakımı Nedir? Kuru Ve Yağlı Cilt Tipleri İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakımı cildin sağlıklı ve kusursuz görünebilmesi için gereklidir. Kuru cilt tipi mat ve solgun görüntüsü ile kendini belli etmektedir.
Cilt Bakımı Nedir? Kuru Ve Yağlı Cilt Tipleri İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı yapabilmek için öncelikle kişinin kendi cildini tanıması gerekmektedir. Cildin tanınması cildin ihtiyaçlarının bilinmesi anlamına geldiğinden oldukça önemlidir. Cilt tiplere kuru, yağlı, karma ve normal olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Her cilt tipinin kendine ait özellikleri ve ihtiyaçları bulunmaktadır.

Kuru ve yağlı cildin ihtiyaçları aynı olmadığından bakımlarının da aynı olması beklenemez. Bu sebeple cildin tanınması cilt bakımının ilk adımını oluşturmaktadır. Her cilt tipinin kendini belli eden özellikleri mevcuttur. Kişi cildini iyi analiz edebilirse cilt tipinin ne olduğunu anlayabilir. Cilt tipi ile ilgili şüphesi olan kişiler ise bir dermatoloğa veya cilt bakım analizi yapan merkezlere başvurabilir.

Kuru Cilt Tipi Özellikleri

Kolayca anlaşılabilen bir cilt tipi olan kuru cilt tipinin en belirgin özelliği mat görüntüsüdür. Nemsizliğe bağlı cilt yüzeyinde solgun bir görüntü hakimdir. Bunların yanı sıra kuru cilt tipi tahriş olmaya meyillidir. Özellikle kış aylarında pul pul dökülme sorunu ile karşılaşılabilen cilt için doğru ürünlerle bakım yapmak gerekmektedir.

Kuru cilt tipine sahip kişilerin cildini en iyi şekilde nemlendirmesi gerekmektedir. Cildin ph dengesinin sağlanabilmesi için yaz kış yoğun nemlendiricilere başvurulmalıdır.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakımının ilk adımı olan cilt temizliği için hafif yapılı ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Cildi tahriş etmeyecek köpük formuna sahip olmayan ürünler kuru cilt için ideal seçimlerdir. Cildin köpürmeyen temizleme jeli ile yıkanması ardından peeling ve tonikleme işlemine geçilmektedir. Peeling seçeneği kuru cilde sahip kişilerin oldukça korktuğu bir aşamadır. Bu aşamada cildin daha çok tahriş edilebileceği düşünülmektedir. Bu algı oldukça yanlıştır. Cildin ölü deriden arındırılabilmesi için peeling kullanımı şarttır. Seçilen peelingin taneciklerinin büyük olmaması gerekmektedir. Kuru cilt tipi için oldukça fazla peeling seçeneği mevcuttur. Bu seçeneklerden biri değerlendirilerek satın alınmalı ve haftada bir kez kullanılmalıdır.

Tonik seçeneği ise cilde koruyucu bir tabaka oluşturan aşamadır. Cilt temizliği sonrasında son adım olan tonikleme işlemi için losyon formuna sahip ürünler tercih edilmelidir. Losyon forma sahip ürünler cildi nemlendirirken aynı zamanda koruyucu tabaka oluşturabilmektedir. Cildin bakterilerden arındırılması ve cilt yüzeyine bakteri tutunamaması için gerekli olan tonik uygulaması bir pamuk yardımıyla cildin tüm yüzeyine yapılmalıdır. Bu aşamada cilde hassas davranmak gerekmektedir.

Cildi nemlendirmek kuru cilt tipi için oldukça önemlidir. Temizlenmiş olan cilde yoğun bir nemlendirici uygulamak gerekmektedir. İçerisinde besleyici yağlar bulunan nemlendiriciler kuru cilt tipi için uygundur. Cildin nem seviyesini arttıran nemlendiriciler cildin tahriş olmaması için gereklidir. Seçilen nemlendiricinin günde en az iki kez uygulanması ve cilde iyice yedirilmesi tavsiye edilir.

Yağlı Cilt Tipi Özellikleri

Yağlı cilt tipi parlaması ile göze çarpmaktadır. Cildin yağlı olması nem dengesinin sağlandığı anlamına gelmemektedir. Akne, siyah nokta ve gözenek problemi oldukça yoğun görülen cilt tipinde cildin kusursuz görünebilmesi için cilt bakımı yapmak şarttır.

Cilt yüzeyinde bulunan fazla yapa bağlı oluşan parlamanın giderilmesi için cildin nem dengesinin sağlanması gerekmektedir. Cilt bakımının düzenli yapılmaması cildin akne problemi ile karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. Cildin bakterilerden arındırılması için gerekli olan cilt bakımının düzenli yapılması durumunda sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkündür.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yağlı cilt tipine sahip kişiler öncelikle cilt yüzeyinde bulunan fazla yağdan kurtulmalıdır. Bunun için yağ üretimini azaltacak ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Yağlı cilt sivilceye meyiyle olduğundan cilt temizliği oldukça önemlidir. Gözenekler içerisinde kir birikmemesi için her gün cilt temizliğinin yapılması gerekmektedir. Cilt bakımının ilk adımı olan temizleme jelleri yağlı yapıda olmamalıdır. Köpük veya jel forma sahip cilt temizleme ürünler yağlı cilt için idealdir. Cildi temizlerden germemek önemli bir detaydır.

Cildin kirden iyice arındırılabilmesi ve gözeneklerin temizlendiğinden emin olunması için masaj yapılarak makyaj temizleme jeli uygulaması yapılmalıdır. Cilt jel ile temizlendikten sonra peeling aşamasına geçilmektedir. Peeling özellikle gözeneklerin kirden arındırılması için oldukça önemlidir. Ölü derinin cilt yüzeyinden atılabilmesi için peeling kullanımı şarttır. Peeling kullanırken cilt tipine uygun olan ürünler tercih edilmelidir. Haftada2 kez peeling yapılması gözeneklerin içerisinde kir birikmesini engellemektedir. Peeling seçimi yaparken yağlı cilt tipi için uygundur ifadesi yer alan ürünler tercih edilmelidir. Tonik uygulaması yağlı cilt tipine sahip kişilerin kesinlikle atlamaması gereken bir aşamadır.

Cildin ph dengesinin korunması ve koruyucu bir bariyer oluşturulabilmesi için tonik kullanımı gereklidir. İçerisinde yüksek alkol barındırmayan ürünlerin tercih edilmesi ciltteki tahriş oranını azaltmaktadır. Düzenli kullanım ile cilt yüzeyinde ki gözenek sorunları azalmaktadır. Cilt bakımının diğer bir adımı ise nemlendiricilerdir. Nemlendirici tercihlerinde içerisinde yağ barındırmayan ürünlere yönelmek gerekmektedir. Su bazlı nemlendiriciler yağlı cilt için uygundur. Günde en az iki kez cildi nemlendirmek cildin fazla yağ üretmesini engellemektedir.

Diğer Cilt Bakım Ürünleri

Maske, serum, gece kremleri ve cildi onaran diğer cilt bakım ürünleri mevcuttur. Bu ürünler kişinin tercihi doğrultusunda kullanabileceği ürünlerdir. Maske seçimi cildin ihtiyacına göre belirlenmektedir. Parlak ve sağlıklı bir cilt için birbirinden farklı maske alternatifleri bulunmaktadır.

Kişi bu ürünler arasında seçim yaparken cilt tipi ile uyumlu olan ürünlere yönelmelidir. Örneğin kuru cilt tipi için nem maskeleri uygunken, yağlı cilt tipi için kil maskesi formunda yağı emen maskeler uygundur. Serumlar içinde aynı durum geçerlidir. Birçok farklı amaç için farklı içeriklere sahip serumlar bulunmaktadır. Leke giderici, renk dengeleyici ve cilt onarıcı serumlar mevcuttur.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)