Cilt Alt Tonu Nedir? Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Kıyafet, kozmetik ürünleri, saç rengi gibi birçok tercihin sonucunda alınan olumsuz eleştirilerin kaynağında cilt alt tonunu bilmemek yatıyor.
Cilt Alt Tonu Nedir? Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

“Bugün çok soluk görünüyorsun” ya da “bu renk seni boğmuş” gibi cümleleri duymak da tam olarak bu yüzden. Ne kadar kaliteli olursa olsun cilt alt tonuna göre seçilmeyen makyaj ürünleri ve giysiler kişiyi her daim yorgun hatta sağlıksız gösterecektir.

Cilt alt tonları sıcak, soğuk, nötr ve oliv olmak üzere dörde ayrılır. En çok rastlanan ise sıcak ve soğuk alt tonlardır. Alt tonunuzu öğrenmek için birçok yol vardır. Peki bu yollar nelerdir, cilt alt tonumuzun ne olduğunu nasıl anlarız?

Damar Testi

Bileğinizdeki damarlara baktığınızda damarlarınız mor ve mavi gözüküyorsa soğuk, yeşil gözüküyorsa sıcak, ikisinin de karışımı gözüküyorsa nötr, yeşil ve mor gözüküyorsa oliv alt tonlu olduğunuz söylenebilir. En sağlıklı sonucu güneş ışığında alacaksınızdır.

Beyaz Kağıt Testi

Yüzünüzün her iki yanına beyaz kağıt koyup aynadan kendinize bakmalısınız. Yüzünüz pembe görünüyorsa soğuk alt tonlu, daha sarı gözüküyorsa sıcak alt tonlusunuz demektir. Bu testte de aynı şekilde en iyi sonucu güneş ışığında alacaksınızdır.

Güneşte Yanma Testi

Özellikle yaz aylarında kolayca sonuca ulaşabileceğiniz bir testtir yanma testi. Eğer ki inanılmaz derecede kızarıyor fakat bronzlaşamıyorsanız soğuk alt tonlu, kolayca yanıp bronzlaşıyorsanız bu sıcak alt tonlu olduğunuz anlamına geliyor.

Gümüş ve Altın Testi

Gümüş küpeler, kolyeler, yüzükler size daha çok yakışıyorsa soğuk alt tonlu, altın aksesuarlar daha çok yakışıyorsa sıcak alt tonlusunuz anlamına geliyor.

Tüm bu yöntemler sonucunda hala alt tonunuzu anlayamadıysanız yapılacak en kolay şey düşünmek olacaktır. Bu zamana kadar sizle en çok vakit geçiren kişinin yine siz olduğunuz gerçeğiyle, kendinizi en çok hangi renklerin içinde iyi hissettiğinizi düşünün.

Hangi Cilt Alt Tonuna Hangi Renk Gider?

Sıcak alt tonlu iseniz kahverengi, turuncu, bej; soğuk alt tonlu iseniz mor, pembe, lila gibi renkleri kullanmak cildinizi canlı, doğal ve ışıltılı gösterecektir.

Alt Tonun Mevsim ve Paleti Nedir?

Alt tona karar verdikten sonra mevsimimizi devamında da paletimizi bulabiliriz. Kış soğuk alt tonlu koyu ve canlı, yaz soğuk alt tonlu açık ve yumuşak, ilkbahar sıcak alt tonlu canlı ve açık, sonbahar koyu ve yumuşaktır. Bunları dikkate alarak paletinizi bulabilir, cilt ürünleri ve kıyafet seçimlerinizde kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)