Cildiniz Sizden Ne İster?

Neredeyse hepimiz her sabah aynaya baktığımızda parlak ve kusursuz bir cilt görmek isteriz. Peki bunu gerçekten ne kadar istiyoruz? Cildimize ne kadar iyi bakıyoruz? Koreli kadınların sahip olduğu bembeyaz pürüzsüz ciltlere nasıl sahip olabiliriz?
Cildiniz Sizden Ne İster?

Bunun için ilk olarak cildimizi neme doyurmalıyız. Günlük almamız gereken su miktarının altına düşmemeli gerekirse fazladan almalıyız çünkü suyun cildin parlamasındaki önemi oldukça büyüktür. Suyun yanı sıra tükettiğimiz besinlere göre de cildimiz tepkiler vermektedir. Yağlı veya sağlıksız ürünler tükettiğimizde yüzümüzde akneler oluşmaya başlayacak ve bu tüketimin devamında ciltte yağlanmalar artıp temiz görünümlü cilt hayali, çöp olacaktır. Her ne kadar cildimizi iç mekanizmadan sağlıklı beslesek de dış yüzeyini unutmamak gerekir.

Açık bir alanda sadece 5 dakika durmamız bile derimizin gözeneklerinin gözle görülmeyecek yapıda tıkanıp kirlenmesine yol açar farkında olmasak da cildimiz bulunduğumuz ortamlardan etkilenir. Dermatoloji uzmanları tüm gününüz ev içinde geçse bile cildinizin sabah akşam olmak üzere en az iki kez temizlenmesini önermektedir. Bu rutin cildinizin dış yüzeyinde oluşabilecek yağlanmaları ve kir birikmelerini azaltarak gözeneklerinizin nefes almasına yardım edecektir.

Cildinizi her temizleyişiniz sonra yağsız bir nemlendirici sürmeniz gerekir çünkü siz sabunla, yıkama jeliyle ve peelingle yüzünüzdeki tüm sebumu almış olacaksınız kirlerin yanında vücudunuzun ürettiği faydalı yağlarda suyla karışıp gidecektir. Bu nedenle nemlendiriciye veya dengeleyici yüz yağlarına ihtiyacınız olacaktır. Cilt bakım rutininizi her gün yapacaksanız cildinizi yormayacak ürünler kullanmalısınız. Cildinizi ağır peelinglerle yorduğunuzda tahriş olabilir, soyulmalar görülebilir ya da vücudunuz yağsız kaldığı için daha fazla yağ üretip akneler oluşturabilir.

Dengeyi iyi ayarlamalı ve cilt tipinize göre uygun bakımlar yapmalısınız. Her cilt tipi farklı etkiler göstermektedir. Mesela hassas ciltler için yapacağınız maskeler veya bakımlar yağlı ciltler için yeterli derecede temizlik sağlayamayacaktır. Duştan sonra tüm vücudunuzu nemlendirmeniz soğuktan veya jilet kullanımından oluşan pullanmaları dökülmeleri iyileştirecek ve daha nemli bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Sorunlu bir cilt tipine sahipseniz ürünleri doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Yüzünüzde kullanacağınız ürünler farklı reaksiyonlar gösterebilir ve cilt dokunuzun bozulmasına sebep olur. Peki cildimizin daha beyaz görünmesi için neler yapabiliriz bir bakalım. Maske halinde kullanabileceğiniz karışımlar hazırlayabilir ve uygulayabilirsiniz. Bunun yanında tonik olarak da kullanabileceğiniz birkaç ürün bulunmaktadır.

Pirinç Maskesi

Pirincin cilt beyazlattığını duymuşsunuzdur. Öncelikle tonik için yapmanız gereken bir su bardağı pirinci bir gün suda bekletmek. Ertesi gün bir şişeye doldurup pamuk yardımıyla cilt bakımınızdan sonra uygulayabilirsiniz. Bu uygulama hem cildinizi sakinleştirecek hem de beyazlatıcı etkisiyle düzenli kullanımda cildinizin parlamasını sağlayacaktır.

Pirinç ve Domates Maskesi

Pirinç ve domatesle yapılan diğer maskede ise önceki günden ıslattığınız pirinç suyunu rendelediğiniz domates ile karıştırıp bir çay kaşığı zencefil ilave edip uygulayın. Cilt tipiniz hassas ise 5 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Normal cilt tipi için 10 dakika, karma cilt tipine sahipseniz 15 dakika yeterli olacaktır. Maske kullanımlarında küçük taneciklerin cildimizi çizmemesi için cildimize nazik davranmalıyız. Bu karışımları düzenli şekilde yaptığınızda ciltteki ton eşitsizlikleri ve sivilce izlerinin gözle görülür derecede azaldığını göreceksiniz. Bilinen diğer karışımlara göre maskenin içeriğine tercihe göre yoğurt da eklenebilmektedir. Fakat yoğurt ve domates kokusundan rahatsız olabilecekler sadece pirinç kullanabilirler.

Cildinize yaptığınız bakımlarda cildinizin sizden ne istediğini bilmek oldukça önemlidir. Cilt tipinizin hangisi olduğundan emin olduktan sonra diğer adımlara geçilmelidir. Cildinize yapacağınız tüm uygulamalarda düzen ön plandadır. Düzenli şekilde yapılan her doğru adım cildinizin tam da istediğiniz gibi olmasını sağlayacaktır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)