Çikolata Kisti(Endometrioma) Nedir?

Çikolata kisti, endometriozis hastalığı sonucunda meydana gelen bir kisttir. Kadınların vücudunda bulunan yumurtalıkların, yumurta üretimi dışında da hormon salgılama gibi görevleri vardır. Endometriozisin yumurtalıklarda yer edinmesi yumurtalığı kötü etkilemektedir.
Çikolata Kisti(Endometrioma) Nedir?

Endometrium tabakasının (rahim zarının),rahim dışında meydana gelmesine endometriozis denir. Genelde sadece rahim içinde olan, reglden sonra atılarak yenilenen endometriumun yumurtalıklarda bulunması ve regl benzeri kanamalara sebep olarak yumurtalık içerisinde koyu kahve renkli eski kanın birikmesi sonucu çikolata kistine yol açmaktadır. Biriken sıvının koyu ve kıvamlı olmasından dolayı böyle adlandırılmaktadır. Bu kistler gerileyip kolay kaybolmazlar.

Çikolata kisti kimlerde görülür ?

Endometriozis hastalarının %70’inde ağrı şikayetleri olurken bazı hastalarda ise hiç belirti göstermezler, ameliyat yada ultrasonografi gereklidir. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalık, kadınların yaşam kalitesine etki ederek bir çok soruna sebep olabiliyor.

Çikolata kisti belirtileri nelerdir?

Endometriozisin sıklıkla görüldüğü bölgeler ; rahmin ön, arka, yan kısımları, karın zarı, yumurtalıklar, bağırsaklar ve ameliyat kesesidir. Hastalık tutunduğu bölgeye göre belirtilerini gösterecektir. Endometriozisin yumurtalığa tutunması ile meydana gelen çikolata kistinin en yaygın belirtileri ise; cinsel birliktelik sırasında ve sonrasında ağrı, menstruasyon sırasında ağrı, idrar yaparken ağrı, alt karın ve bel ağrısı, bağırsak hareketleri ile ağrı, kısırlık ve karında oluşan şişliklerdir.

Endometriozis hangi durumlarda cerrahi tedavi gerektirir?

 • İlaç kullanılmasına rağmen dinmeyen ağrılar olduğunda
 • Hayat fonksiyonları kısıtlanan hastalarda
 •  Bağırsak veya idrar yollarında tıkanıklık olması halinde
 • Endometriozis doku tanısının konulması gerekli olan durumlarda

Çikolata kistinin görülme sıklığı nedir? Risk grubunda olan yaşlar hangileridir ?

 • Derece yakınlarda endometriozis olanlar
 •  Rahimde doğuştan anormalliği olan kişiler
 • İlk doğumlarını geç yaşlarda yapanlar veya hiç doğum yapmamış olanlar
 • İlk regl kanaması erken yaşta olanlar
 • Menopoza geç yaşta giren kişiler
 • Adet döngüler 27 günden kısa olanlar
 • Zayıf olan kadınlar

Endometriozis tedavisinde kullanılan yöntemler

 Ameliyat veya ilaç tedavisi kişinin hastalığına göre belirlenir. Bazen ikisi aynı anda kullanılır. Hamilelik söz konusu olduğunda ise kişinin yaşına ve yumurtalı kapasitesine göre değerlendirilerek tedavisi planlanır. Tedavinin süresi ve çeşitliliği kişiden kişiye değişir ve tedavisi hastanın durumuna göre belirlenir.

Cerrahi endometriozis tedavisinin ardından nelere dikkat edilmelidir?

Cerrahi tedavi sonrası hastalığın tekrar etmemesi için ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavi süreci genellikle 6-24 ay arası değişmektedir. Tedaviler her hastaya özel yapılmaktadır. Doktorun kişiye özel olarak planlandığı tedavinin belirli aralıklarla kontrollerinin yapılması gerekir.

Çikolata kisti patlar mı?

Çikolata kistinin duvarı yırtılarak gittin içindekilerin karının içine dağılması çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Fakat kistin boyutu büyüdükçe yaptığı basınç artar bu da çikolata kistinin patlaması sebep olabilir. Çikolata kisti seks sırasında, egzersiz yaparken ve muayene sırasında yapılan baskı sonucu patlayabilir. Kist patlaması sonucunda bıçak batması gibi ani acı hissettirebilir. Kist patladığında dağılan kist içeriği yüzünden enfeksiyon kasık ağrıları ve organların birbirine yapışması gibi sorunlar oluşturabilir. Kist patlaması halinde acil yardım gerektirir. Kanama, mide bulantısı,yüksek ateş, kusma ve şiddetli ağrı görülebilir. Bu tarz belirtiler görüldüğünde mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)