Çatlak Ve Kuru Dudaklardan Kurtulmak İçin Çözüm Önerileri

Özellikle kış aylarında dudakların kuruması ile oluşan çatlaklar, canımızı iyileşip kaybolana kadar yediğimiz ekşi ve tuzlu yiyecekler de canımızı yakmaya devam eder. Rahatsızlık veren görüntüsü itibariyle hiçbirimizin hoşuna gitmeyecek bir cilt sorunudur aslında. İleri seviye çatlak sorunları da yaşanabilmektedir. Bu seviyedeki kuruluk düzeyini eski haline döndürmek biraz çaba isteyebilir.
Çatlak Ve Kuru Dudaklardan Kurtulmak İçin Çözüm Önerileri

Dudağımız yağ bezesi içermeyen ince ve çok hassas bir deri yapısından oluşmaktadır. Bu sebeple kurmaya eğilimlidir. Kış aylarında nemi azalan üstelik sağlığa ve rüzgara maruz kalan dudaklarımızın kuruması ve çatlaması neredeyse imkansız hale gelir. Vücudumuzda kuruluk yaşanırken bir yara için nasıl davranıyor isek o önemi dudaklarımız içinde göstermeliyiz.

Kuruluk/Çatlaklık İçin Çözümler Nelerdir ?

 • Vücudumuzda her noktamız çok özeldir ve bakımı hak eder. Dudaklarımızın dolgun, nemli ve pürüzsüz durması için herhangi bir kuruluk oluşmasında ciddi iyileştiren malzemeler kullanarak bakımını yapmalıyız.
 • Dudak için kuruluk giderici, nemlendirici malzemeler edinmelisiniz. Çatlayıp, soyulan derinin onarılması ve cildin kendini yapılandırması için edindiğiniz malzemeleri kullanmalısınız. Yulaf, seramitler, yağ asitleri ve k vitamini gibi yaraların iyileşmesini hızlandıran takviyeler alabilirsiniz.
 • Yumuşatıcı merhemler ile dudaklarınızın nemlendiriniz.
 • Bandaj görevi gören oklüzifleri kalın tabaka halinde dudağınıza sürebilir ve nemli kalması için bariyer oluşturabilirsiniz. Böylece dudağınızın nemi kaybolmayacak çatlaklarınızı onarabileceklerdir.
 • Dudak balmlarının ne kadar nemlendirici özellikleri olduğu söylense de maalesef hepsi tam olarak bu işlevi yapabiliyor diyemeyiz özellikle mentollü fenol vs. gibi dudak nemlendirmenin aksine dudağı daha da kurutabiliyor.
 • Alkol içeren bileşenlerden oluşan dudak koruyucularından uzak durunuz.
 • Bazı dudak balmlarının içine eklenen tarçın yağı gibi bitkisel yağlar dudak yapısına ağır gelerek kuru ve çatlak olan dudağı daha da tahriş edebilirler.
 • Soğuk hava veya rüzgar varsa mutlaka ağzındaki kapatacak atkı, şal tarzında bir eşya ile dışarıya çıkınız.
 • Dudaklarınızı sık sık yalamayı bırakınız bu alışkanlık geçici bir nem sağlar ancak sonrasında kuruluk problemi yaratabilir.
 • Kuruyan dudaklarınızı soymayınız. Dudaklarınızı soymaya devam ettiğiniz sürece yara tekrar edecek ve iyileşme süresi daha çok uzayacaktır. Alt deri ortaya çıkmaya hazır olduğunda üste ki deri kendiliğinden dökülecektir. Cilt yeterince hızlı şekilde kendini yenilemektedir. Cildinize bunun için izin vermelisiniz.

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir ?

 • Toz şeker ile ölü derilerden peeling yaparak kurtulabilirsiniz. Fakat ileri seviyede çatlağınınız varsa bu işlem daha kötü hale getirebilir.
 • Dudaklarınıza bal sürebilirsiniz. Balın antibakteriyel özelliği sayesinde dudak dokularınızı güçlendirerek hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.
 • Salatalığı dudağınızda yarım saat bekleterek dudağınızı nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Gün içinde 3 litre su içerek dudaklarınızın kaybettiği nemi tekrar kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Dudak Peeling'i Nasıl Yapılır ?

Sizlere dudaklarınızı nemlendirip, ölü derilerinden ayıracak harika bir dudak peelinginden bahsedeceğim. Uygulaması da malzemeleri de oldukça basittir. 1 yemek kaşığı şeker ile 2-3 damla balı karıştırıp bu karışımı dudağınıza sürüyorsunuz. 2 dakika masaj yaparak uygulayın işlemin sonunda ılık su ile durulayınız. Dudaklarınızın tekrar kurulması halinde haftada iki olarak kullanabilirsiniz.

Son olarak artık çatlayan dudak derileri için ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.  Koparıp, yolmak yerine iyileşmesine yardımcı olmanız hem sizi kötü dudak görüntüsünden kurtaracak hem de gülmeniz halinde bile canınızın artık yanmamasının sağlayacaktır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)