C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Bütün vitaminlerin eksikliği vücudumuz için tehlikelidir. C vitamini eksikliği de vücudumuz için çeşitli sağlık problemleri yaratır. Eğer C vitamini eksikliğimizi fark edersek tedavisine erken başlayabilir gereken takviye besinleri tüketebilir. Zaten vücudumuzun en başta biz kendi doktoru olmalıyız. Vücudumuzu çok iyi takip etmeliyiz.
C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

C vitamini eksikliğinin tedavisi oldukça kolaydır. Özellikle kış mevsimi yaklaşırken portakal ve mandalina gibi c vitaminine ulaşabileceğimiz besinleri mevsiminde ve taze tüketme imkânımız vardır.

Geç kalınmazsa eğer içeriğinde C vitamini barındıran besinlerle sürekli takviye yapılmasıyla da kolayca çözülebilecek bir sağlık problemidir. O yüzden hemen fark etmeli ve ne yapmamız gerektiğine bakmalıyız. Zaten C vitamini eksikliğinin belirtileri vücudumuzda kendini hemen belli eder. Yapmamız gereken sadece bu belirtilerin ne olduğunu bilmek ve vücudumuzu takip etmektir.

C Vitamini Eksikliği Cildinizde Kabarmalara Yol Açar!

C vitamini vücudunuzda cildiniz için gerekli olan kolajen üretiminde çok önemli bir yere sahiptir. Eğer vücudumuzda kolajen üretimi gerektiği kadar yapılmaz ise cildimizin üzerinde kabarmaların oluşmasına yol açar. Kolajen aynı zamanda saçlarınız eklemleriniz ve kan damarlarınız için de oldukça önemlidir. Kemik sağlığınız için de önemli olan kalojen üretimi C vitamini eksikliğinden dolayı yeterince üretim yapamaz. Bu sebeple de yüzünüzde saç derinizde kollarınızda ve bacaklarınızda çeşitli kabarmalar meydana gelmesine yol açar. Bu kabarmaların önüne geçmek için mevsiminde taze olan içeriğinde c vitamini barındıran meyveler bol bol tüketilmelidir. Bu meyveleri bir sefere mahsus değil sürekli düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir.

C Vitamini Eksikliği Spiral Kıl Oluşumunu Beraberinde Getirir!

Vücudunuzdaki C vitamini eksikliği kıllarınızın uzadıkça kıvrılmasına, sarmal halini almasına yol açar. Kılların yapısını bozan şey c vitamininin eksikliği ile birlikte protein yapıların bozulması ve kılların spiral şeklini almasına ve kıl dönmelerinin yaşanmasına sebep olur. Zarar gören kıllar kırılmaya meyilli olurlar. C vitamini eksikliğinden kaynaklı olarak spiral şeklini alırlar ve bu zor fark edilir. Kıl dönmesi yaşamak hayatınızı oldukça zorlaştırır. Kıl dönmesi riskinden korunmak istiyorsanız bol bol c vitamini içeren besinleri düzenli olarak tüketmelisiniz.

C Vitamini Eksikliğinde Saç Derinizde Kırmızı Lekeler Oluşur!

C vitamini eksikliği nedeniyle cildinizin yüzeyinde besin ve kan dengesini sağlamak için bulunan birden fazla kan damarları kırılgan bir yapıya dönüşürler. C vitamini eksikliğinden dolayı da bu damarlar kolayca kırılır ve bu da saç derinizde kırmızı lekeler oluşmasına sebep olur. Hem sağlığınız açısından zararlı olan kırmızı saç kökleri aynı zamanda da görüntü bakımından sizi rahatsız edebilir. Kırmızı saç kökleri oluşumunuzdan kurtulmak içi kendinize özellikle doğal yolları kullanarak C vitamini takviyesi yapmanız gerekmektedir. C vitamini eksikliğinizi tamamlarsanız cildinizdeki kırmızı lekeler geçektir.

C Vitamini Eksikliği Cildinizin Kurumasına Yol Açar!

C vitamininin cildinize sağladığı en büyük yararlardan arasında sizi zararlı etkenlere karşı koruma özelliği taşımasıdır. Cildinizi sigara dumanı, zararlı güneş ışınları ya da gelebilecek diğer zararlı etkilere karşı korur. Ama c vitamini eksikliği zamanlarında bu koruma gerçekleşmez ve cildinizde kurumaya başlar. C vitamini eksikliği cilt sağlığınız için oldukça önemlidir.

C vitamini ürettiği kolojen ile cildinize canlı ve genç bir görünüm kazandırır. Vücudunuzdaki c vitamini eksildiği zaman cildiniz parlak canlı ve genç görünümünü kaybeder. Cildinizi bozar ve ideal görünümünden uzaklaştırır. Cildinizdeki cilt kuruma probleminin önüne geçmek için C vitamini bakımından zengin sebze ve meyveleri taze ya da pişmiş olarak tüketmeniz gerekmektedir. Örneğin portakal, mandalina ya da bezelye tüketmeniz cilt sağlığınız için oldukça iyileştirici olacaktır.

Yaralarınız İyileşmiyorsa C Vitamini Eksikliğiniz Vardır.

İyileşmeyen yaralar denildiği zaman aklınıza ilk olarak şeker hastalığı gelse de vücudunuzda iyileşmeyen yaralar varsa c vitamini bakımından eksikliğiniz olabilir. Yine c vitamini eksikliğiyle birlikte kolojen üretiminde yaşanan düşüş ile birlikte yaralarınızın iyileşmesi uzun zaman almaya başlar. Uzun sürede iyileşmeyen yaralar dış etkenlerden gelen bakterilere ve enfeksiyon oluşumlarına oldukça müsaitlerdir. Bu yüzden yaralarımızın uzun sürede iyileşmesini sağlamak için c vitamini bakımından zengin besinler tüketmeye özen göstermeliyiz.

İçerisinde C Vitamini Bulunduran Besinler

- Domates
- Bezelye
- Limon
- Greyfurt
- Mango
- Karnabahar
- Brüksel lahanası
- Maydanoz
- Ananas
- Brokoli
- Portakal

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)