Boğaz Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Boğaz yanması sıkça karşılaşılan ve neredeyse herkesin başına gelen bir problemdir. Genellikle boğaz dokularıyla temas eden asitlerin ve gastrik sıvıların neden olduğu boğaz yanmasının bir çok nedeni olabilmektedir.
Boğaz Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Boğaz Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH): Boğaz yanması problemlerinde en çok karşılaşılan hastalıktır. Mide asidinin özofagusa geri gelmesiyle oluşur. Asidin özofagusu tahriş eder ve boğaz yanmasına nede olur.

Özofajit: Özofagusun iltihaplanmasına özofajit denir. Gastroözofageal reflü hastalığının bir komplikasyonudur. Boğaz yanmasının yanında göğüs ağrısı belirtiside gözükebilir. Genellikle kemoterapi, cerrahi ve iltihap önleyici ilaç kullanımı özofajit sebebidir.

Alerji: Alerjik reaksiyonlar boğaz yanmasına neden olabilmektedir. Özellikle havadaki parçacıklara, tozlara ve polenlere alerjiniz var ise, sık sık boğazda yanma hissi yaşayabilirsiniz. Ayrıca alerjiniz olan hayvanlar, gıdalar da bu yanmaya sebep olabilir. Alerjik durumlarda boğaz yanmasının yanında iltihaplanma, öksürük, hapşurma, çeşitli bölgelerde ağrı görülebilir.

Östaki Borusundan Boşaltma: Boğazın arka kısmı ile orta kulağı bağlayan geçide östaki borusu denilmektedir. Bu tüpler kulaktaki basıncı ve dengeyi korumakla görevlidirler. Östaki borusunda bir enfeksiyondan veya soğuk nedeniyle oluşan bir tıkanıklıkta, sıvının boğaza akmasına neden olabilir. Bu sıvı boğazda tahrişe ve yanma hissine neden olabilmektedir.

Grip ve Soğuk Algınlığı: Viral enfeksiyonlarda boğazda yanma hissi yaşamaktadır. Bu yanma hissine burun akıntısı, ateş, öksürük, hapşurme ve tıkanıklık gibi belirtiler de eşlik eder.

Yanık Ağız Sendromu: Belirsi bir sebepten ötürü boğaz ve ağız bölümlerinde geçmeyen bir yanma hissidir. Tat kaybı, ağızda kuruma hissi yanık ağız sendromunun belirtilerindendir.

Enfeksiyon: Oluşacak viral veya bakteriyel solunum yolu enfeksiyonları boğazda yanma hissi yaratır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında sinüş gelişimi, boğaz ve burun pasajları görülür. Alt solunum yolu enfeksiyonları ise akciğerleri, bronşi ve trakeayı etkileyebilir. Bu raharsızlıklar boğazınızı tahrip ederek, yanma hissi yaşamanıza neden olur.

Boğaz Kuruluğu: Boğazda fazla kuruluk tahrişe neden olur ve yanma hissi yaratır. Kuruluk solunum borusunun astarına zarar verebilir.

Boğaz Yanmasının Belirtileri Nelerdir?

Boğaz yanması genellikle farklı semptomlarla aynı anda görülür. Tek başına belli bir hastalığın habercisi değildirler.

İşte boğaz yanması ile birlikte görülen belirtiler:

- Yutkunmada ağrı
- Seste fazla kalınlaşma veya incelme
- Konuşurken ağrı görülmesi
- Boğazın iç kısmında kaşınma hissi
- Boğazda kızarıklık
- Bademciklerde şişme
- Baş ağrısı
- Ateş
- Hapşırma ve burunda akıntı
- Öksürük (Özellikle kuru)
- Gözlerde kızarıklık ve sulanma

Boğaz Yanması Nasıl Geçer?

Boğaz yanması genellikle ciddi bir sorun değildir. Çoğu zaman kendi kendine iyileşebilmektedir. Normal bir boğaz ağrısı ve yanması en fazla bir hafta sürmektedir. Boğaz yanma sorununuz geçmiyor veya belirli aralıklarla sürekli tekrarlanıyorsa, mutlaka bir uzmana muayene olmanız gerekmektedir. Doktorunuz gerekli fiziki muayene ve tahlillere göre gerekli tedaviyi önerecek ve uygulayacaktır.

Boğaz yanmasını geçirecek kendi yapabileceğiniz yöntemler de mevcuttur. İçecek ve yiyeceklerinizi çok soğuk veya çok sıcak tüketmeyin. Gevrek, keskin boğazı tahriş edeek yiyeceklerden uzak durun. Aşırı baharatlı ve ekşi gıdaları tüketmeyin.

Su içmek boğa yanması için oldukça önemlidir. Bol sıvı tüketin. Tüketilen sıvının ılık olmasına özen gösterin. Ekinezya çayı, adaçayı, hatmi çiçeği çayı demlenerek soğuduğunda tüketilebilir.

Bal, yoğurt, süt, muz gibi ürünler tahrişi hafifletir ve yanmış dokuyu iyileştirmeye yardımcı olur. Özellikle bal antibakteriyel özelliği sayesinde hipertonik ozmotik işlev görür.

Tuzlu su ile gargara yapmak da boğaz yanmasına iyi gelmektedir. Tuzlu suya, zerdeçal tozu da ekleyebilirsiniz.

Pastil, öksürük damlaları, ağrı kesiciler yanma hissini hafifleyerek, rahatlamanıza yardımcı olur.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)