Bisiklete Binenler İçin Diyet Programları

Bisiklete binenler için diyet programları başlıklı yazımızda sizlere bisiklette kilo vermenin anahtarları, kilo vermek ve bisiklete binmek, ne yemeli ve ne zaman yemeli, zayıflamanın en kolay yolu nedir, bisiklete binenler nasıl bir diyet yapmalıdır soruların cevaplarını paylaşacağız.
Bisiklete Binenler İçin Diyet Programları

Diyet yapmanın genel olarak anlamı ideal kiloya ulaşmaktır. Ancak çoğumuzun problemi fazla kilolardır. Günümüzde artık diyet yapmak kilo vermek için kullanılan bir yöntemdir. Kilo verdikten sonra ise diyete devam etmek, ideal kilolarını korumak için oldukça önemlidir. Bisiklet kilo vermek için en ideli sporlardan biridir. Çok düşük etkili bir spor olan bisiklete binme, her kilodan insanın çok fazla duygudan zevk almasını sağlarken, kilo vermeye ve formda kalmaya yardımcı olur. Ancak, bu spor hakkında tutkulu olsanız da ya da bisiklete ilk kez binecekseniz, bisiklet sürerek kilo vermeyi sağlamanın bazı kilit noktalarını bilmelisiniz.

Bisiklette Kilo Vermenin Anahtarları

Haftada birkaç kez bisiklet sürmek kilo vermek için yeterli değildir. Bir egzersiz planlamak kadar önemli olan, kalori harcamalarımıza göre bir beslenme yapmanız gerekir. Daha kesin olmak gerekirse, kalori açığı, takip etmemiz gereken hedeftir.

Kilo Vermek Ve Bisiklete Binmek

Bazı bisikletçiler, her sürüşte ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak kilo vereceklerine inanırlar, ancak gerçek şu ki, en etkili şey çabamızı kontrol etmek ve planlı beslenme ve egzersizi uyumlu yapmaktır. Bisiklete binerek kilo vermeye çalışanlarda en büyük yağ yakımı karın bölgesinde gerçekleşir.

Söylediğimiz gibi, bisiklete binme, eklemler üzerindeki sıfır etkisi nedeniyle neredeyse herkesin yaralanma riski olmadan egzersiz yapmasına izin verir. Ancak bunun karşılığında seansların kilo vermek için daha uzun olmasını gerektirir. Kilo vermeyi amaçlayan bir bisiklet seansı yaklaşık 3 saat sürmelidir. Açıkçası, 3 saate kadar sürekli bisiklet pedalı çevirmek önceden kademeli bir eğitim gerektirir.

Ne Yemeli Ve Ne Zaman Yemeli?

Bisiklete binme egzersiz uygulamasının daha yüksek bir kalori tüketimi gerekir. Bisikletçiler, kaybı telafi etmek için büyük miktarlarda karbonhidrat alma eğilimindedir, eğer bu kontrolsüz yapılırsa kilo alımına neden olur.

Kilo vermeye odaklandığımız dönemlerde en iyisi sabahları karbonhidratları sınırlamak ve diyeti meyve, sebze ve baklagiller ağırlıklı gıdalarla yapmamız gerekir.

Kilo verme planında olan bisikletçiler genellikle diyetlerine dikkat etmeyebilirler. Bisiklete binenler için kilo vermeye çalışırken iyi uyumamak, sporcunun stres seviyesini artırabilir ve metabolizmasında dengesizliklere neden olabilir. Bu yüzden kilo vermek için günde en az 8 saat uyumak gerektiği unutulmamalıdır.

Zayıflamanın En Kolay Yolu Nedir?

Zayıflamak için en ideal yol diyet ile egzersizi aynı anda yürütmektir. Egzersiz olarak çeşitli tercihler yapabilirsiniz. Yüzmek, koşmak, yürümek, bisiklete binmek gibi egzersizlerden son zamanlarda en çok tercih edilenlerden birisi de bisiklet sürmektir. Bisiklet sürmek bacaklarınızı ve karın kaslarınızı çalıştırır ve kilo vermenizi sağlar. Ayrıca vücudunuzu zorlayarak bisiklet sürmek, sürmeyi bıraktığınızda bile kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Bisiklet sürmek hem egzersiz olarak hem de ulaşım olarak kullanılabilir. Benzin ve mazot fiyatlarının ceplerimizi yaktığı bu günlerde bisikleti ulaşım olarak kullanmak oldukça kullanışlıdır.

Bisiklete Binenler Nasıl Bir Diyet Yapmalıdır?

Bisiklete binenler eğer zayıflamak için bu egzersizi tercih ediyorlarsa kesinlikle bir diyet programı hazırlamalılar. Diyet programınız uygulanabilir ve etkili olmak zorundadır. Aksi takdirde boşa yorulmuş olursunuz ve kilo veremezsiniz. Bu program genel olarak sulu yiyecekler ve su içmeye dayandırılmalıdır. Vücut yağ yakmak için çok fazla suya ihtiyaç duyar. Bisiklete binmek de vücuttaki su oranını azalttığı için bol miktarda su içmeniz gerekmektedir. Genel olarak bisiklete binmeden önce ve sürme esnasında içmeniz işinize yarayacaktır.

Bisikletten indikten hemen sonra yemek yemeniz önerilmez. Dinlendikten sonra bol su içmeniz ve en az yarım saat sonra yemek yemeniz vücut sağlığınız ve diyetiniz için daha yararlı olacaktır. Yemek yerken de yağsız veya yağ oranı az yiyecekler tercih etmelisiniz. Örneğin tavada patates kızartması yerine fırında çok az yağ ile kızartmanız işinize yarayacaktır. Ya da balık yemeyi tercih edenler için yağ oranı az olan balıkları tercih etmenizde fayda vardır. Kahvaltıyı aç kalmayacak şekilde ancak aşırı da yemeyecek şekilde yapmalı, ardından bisiklete binmeli ve öğle yemeğinde daha az miktarda yemeniz önerilir. Akşamları ise her diyette olduğu gibi çok az miktar da yemek yemeniz gerekmektedir. Özellikle yatmadan beş saat öncesinde hiçbir şey yememeniz gerekir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)