• Anasayfa
  • Spor
  • Bisiklet Sürmek? Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Bisiklet Sürmek? Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Bisiklet sürmek hobi haline getirilebilecek bir spordur. Dağda, deniz kenarında, mahallede her yerde kullanılabilecek bu araç çok yönlü olarak kullanılabilir.
Bisiklet Sürmek? Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Bisiklet sürmek hobi haline getirilebilecek bir spordur. Dağda, deniz kenarında, mahallede her yerde kullanılabilecek bu araç çok yönlü olarak kullanılabilir. Bu aracın tarihine bakıldığında; 1817 yılında Karl von Drais pedalsız olarak iki tekerlikli bir model ortaya koyduğu görülür. İlk pedallı versiyonu ise baba oğul olan Pierre ve Ernest Michaux geliştirmiştir. Bu tarihten sonra bisiklet adını almıştır. Bundan önceki pedalsız modellere ise drezin deniyordu. Yılların geçimiyle birlikte bisikletin popülerliği azalmadı. Özellikle sahil ve kasaba yerlerinde sıkça kullanılan bu araç hem insan gücüyle gittiği ve hiçbir motor ürünü bulunmadığı için çevreye karşı bir zarar vermiyor hem de fazla efor sarf etmeden eğlenceli bir spor meydana getirmiş oluyor.  Bu aracı kullanmanın birçok faydası var. İnsan sağlığından önce yürümekten daha hızlı gidilen yere ulaştırdığı için çokça tercih edilir. İnsan sağlığı açısından ise öncelikli olarak duruş bozukluğu olan insanlara tavsiye edilir. Bu aracı sürerken dik bir şekilde durarak denge sağlanır bu sebeple istemsiz olarak omurga dik tutulmuş olur. Böylece kambur, eğik durma gibi problemlere iyi gelir. Sürüş sağlarken vücuttaki birçok kas çalışır bu sebeple oturarak da olsa efor sarf etmek gerektiğinden iyi bir egzersizdir. Evde ya da spor salonunda yapılan herhangi bir spordan daha eğlencelidir. Temiz hava almayı sağlar ve çevreyi gezerek iyi bir gözlem yapma yolu olarak da görülür. Depresif hissedilen günlerde birkaç tur atmakla hem zinde hissettirir hem de mod yükseltmeye yardımcı olur. Sürüş zamanına göre kondisyonda değişir. Bacakları güçlendirdiğinden normalden daha az yorulmayı sağlar. Vücuda dayanıklılık kazandırır.

Bisiklet Sürerek Hayata Başka Bir Pencereden Bakabilmek

Bu aracı sürmek ilk başta zor gelebilir. Dengede durmaya çalışmak ve bunu sağlayamamak bırakmaya sebebiyet verebilir. İnsanların birçoğu çocukken, küçük yaşta kullanmayı öğrenir. Ancak bunun için fırsat bulamamış insanların “aman bu yaştan sonra öğrenip ne yapacağım” dememesi gerekir. Bilindiği gibi öğrenmenin yaşı yoktur. Fakat bisiklet sürmeyi öğrenirken düşüp sakatlanma gibi olaylara dikkat edilmelidir. Bu aracı öğrenmek çocuklar için birkaç günde gerçekleşir. Yetişkin bir birey için ise günde birkaç saat çalışmayla en fazla bir hafta sürecektir. Bu aracısürmek için ormanlar, dağlar ve yamaçlar çokça tercih edilir. Doğayla iç içe olma ve zorlu yollardan geçerken olan adrenalin bir çok insan için iyileştirici niteliğindedir. Stres seviyesi oldukça azalmakla birlikte fiziksel olarak da kas gücünde artma ve esneklik sağlar. Eklemleri durmadan hareket ettirdiği için kemikler de güçlenir. Eğer aşırı stresli günler yaşanıyorsa ve zihni boşaltacak bir hobiye ihtiyaç duyuluyorsa bu eylem bu duruma birebirdir. Çünkü bisiklet sürerken hem yola odaklanılmak zorunda kalınır hem de sürüş eylemini bacaklarla gerçekleştirmek gerekir hem de direksiyonu iyi yönlendirmek gerekir. Bu sebeple de odak noktası düşüncelerden dağılıp o an ne yapması gerektiğine yoğunlaşır. Bu sayede zihin bir nefes almış olur ve sorunları daha iyi çözmek için küçük bir mola verilmiş olunur.

Bisiklet Kullanarak Sağlık Sorunlarının Azaltılabilmesi

Birçok spor dalının birçok hastalık üzerinde araştırmaları bulunur. Bisikletteyapılan araştırmalarda ise bağırsak kanserine yakalanma riski değerlendirildiğinde bisiklet kullanımıyla bu oranın düştüğü gözlemlenir. Aynı şekilde meme kanserinde de benzer araştırmalar vardır. Elbette bu tür  araştırmalar düzenli kullanım sağlayan kullanıcılar içindir. Diyabet hareketsiz yaşamın sağlıksız gelişimi olarak karşımıza çıkabilir. Bu sebeple birçok araştırmada bisiklet kullanmanın bu riski %40 gibi oranlara kadar düşürdüğü bulunmuştur.  Obezite ise son yıllarda sağlıksız beslenme ile birlikte hayata iyice yerleşmiş durumdadır. Obezite olan bireyler için spor yapmak daha zor gelebilir. Hareket etmek onları diğer insanlardan daha fazla yorabildiği için eğlenceli bir aktivite ile birleştirmek daha mantıklı olacaktır. Her gün bu alışkanlığı geliştirmek yağ yakımını büyük ölçüde sağlayacaktır. Bisiklet sürmek dolaşım sistemine iyi gelen bir egzersiz türüdür. Yüksek tansiyon ya da kalp krizi gibi ciddi durumları engellemede de önemli bir yer kaplayabilir. Kalp kasları güçlendiğinden ötürü kandaki yağ seviyesinin azaltılmasında yardımcı olur. Bu sayede riskli durumları azaltmada önemli bir etken haline gelir.

Çevreye Yapılan İyilik Bisikletleri Yaygınlaştırmak

Kişisel arabalar, taksiler, otobüsler ve çok daha fazlası olan bu ulaşım türleri havaya zehirli gazlar verir ve çevreyi kirletir. Toplu taşıma araçları ulaşımı daha hızlı sağlasa da çevreye olan zararı da bir o kadar fazladır. Bu sebeple olabildiğince bu tür araçların kullanımını azaltmak gerekir. Son yıllarda elektrikli bisikletler çıktı. Bunun sonucunda da çevreye daha duyarlı bir sistem gelişti. Ancak kullanımı tahmin edilenden daha az bir durumda. Elektrikli taşıtlar genel anlamda yaygınlaşsa da kullanımı hala az bir seviyededir. Elektrikli bisikletler ise hem trafiğin akışını az yer kapladığından hızlandırır hem de çevreye kötü bir etki bırakmaz. İş yeri, okul gibi yerler bu aracı kullanamayacak kadar uzak olabilir. Ancak vesayetleri azaltması amacı ile kullanılabilir. Örneğin metro istasyonuna otobüsle değil de elektrikli olan ya da normal olanla gitmek kesinlikle daha az enerji kaybına yol açar. Konya gibi düz daha az nüfuslu şehirlerde bisiklet kullanımı İstanbul gibi büyük şehirlere oranla daha fazladır. Günümüzde kişisel araç kullanımı oldukça yaygın bir haldedir. Ancak olabildiğince özel araba yerine elektrikli araç kullanmak hem cep hem de doğa dostu bir davranış olur. Birçok belediye kredi kartı ya da bisikletlere özel kart çıkartılarak bu aracın kullanımı yaygınlaştırmayı amaç edindi. Bu sebeple şehrin birçok noktasında bu bisikletlerden görülür ve bu sayede kullanımın artığı da bir gerçektir. Genellikle eğlence aracı olarak kullanılan bisiklet özellikle 30 yaş altı bireyler tarafından kullanımı çokça tercih edilir. Evde sıkılan birçok insan özellikle deniz kıyısı bir şehirde yaşıyorsa bu araca binmeye sıkça çıkmaktadır. Bu konuyla ilgili etkinliklerde düzenlenir. Birçok kez yürüyüş yerine daha aktif olmayı sağlayacak bisiklet sürme maratonları ya da etkinlikleri gerçekleştirilir. Bu tür etkinlikler insanların arasındaki etkileşimi daha iyi hale getirmekle birlikte bisiklet sürmenin kaslardaki etkisine ve bu etkinin birçok hastalığı önlemede etkin rol oynadığını gözler önüne serer.

Bisiklet Sürmenin Yararları

Düzenli bisiklet kullanma sonucunda fiziksel olarak fark yaratacak birçok durum vardır. Bunlardan biri duruş bozukluğunu düzeltmesidir. Çocukluktan itibaren sıralara geçilmesiyle birlikte birçok insanın omurga yapısında bozulmalar başlar ve iş hayatıyla birlikte bu durum ilerler. Ancak bu durum düzenli bir şekilde bisiklet kullanmayla birlikte büyük ölçüde düzeltilebilir.  Bir başka yararı ise diz, bacak, eklem ağrılarına iyi gelmesidir. Eklemler hareket ettikçe kaslar da hareket eder bu sayede kaslar da güç kazanır ve böylece daha az yorulan bir beden elde edilebilir. Bir başka yararı ise doğuma olan etkisidir. Bu alışkanlığı kazanmak kadınların daha kolay doğum yapmasını sağlayabilir. Ayrıca dikkat bozukluğu olan insanlarda dikkati yoğunlaştırarak beyin egzersizi yerine bile geçebilir. Bu sayede bir nebze de olsa dikkat dağınıklığı gibi bir soruna da etki eder.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)