Beslenme Hakkında Bilinen Şehir Efsaneleri

Sosyal medyada gezerken, favori derginizi okurken veya çok sevdiğiniz web sayfalarını takip ederken beslenme ve sağlık hakkında binlerce şey yazılıp çizildiğini görebilirsiniz. Sağlık konusunda uzman olan doktorlar ve diyetisyenler bile zaman zaman yanlış bilgi verip insanların kafasını karıştırabiliyor.İşte bu içerikte beslenme hakkındaki şehir efsanelerini bulabilirsiniz.
Beslenme Hakkında Bilinen Şehir Efsaneleri

Kalori açığından dolayı yakılan enerji ile kilo vermek, kilo vermede çok önemli bir faktör olmakla birlikte her şey değildir. Sadece kalori hesabına dikkat etmek, kilo vermeye etki eden diğer faktörleri görmezden gelmekle eş anlamlıdır. Böyle bir durumda da kilo vermek çok da mümkün olmayabilir. Bunun arkasındaki temel sebep, kaliteli ve sürdürülebilir bir şekilde diyet yapmanın da önemini yitirmesidir. Böylelikle pirinç ve yumurta gibi besleyici değeri yüksek olan besinlerden vazgeçilmesine neden olabilir.

Bol Yağlı Yiyecekler Sağlıklı Değildir

Her ne kadar klasikleşmiş ve yanlış bir görüş olsa da birçok kişi bol yağlı yiyeceklerin sağlıklı olmadığını düşünür. Ayrıca az yağlı besinlerin de genel sağlık için faydalı olduğu düşünülür. Diyet yağlar, sağlık için oldukça önemlidir. Öte yandan sürekli düşük yağlı yiyeceklerle beslenmek, metabolizma sorunlarına, trigliserid seviyesinin yükselmesine ve insülin direncine neden olabilmektedir. Saydığımız durumlar da kalp hastalıkları için önemli bir risk oluşturur. Tüm bunların yanı sıra hem az yağlı hem de bol yağlı yiyeceklerden aşırı tüketmek, sağlığınıza önemli zararlar verir.

Kahvaltı En Önemli Öğündür

Bir zamanlar kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu düşünülürdü ve birçok kişi de hala bu düşünceye sahip fakat yakın zamanda yapılan araştırmalar bu durumun gerçeği yansıtmayabileceğini gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre kahvaltıyı atlamak, kalori alımını azaltmanın da önemli bir yoludur. Aralıklı oruç tutmakta olduğu gibi kahvaltıyı atlamak veya günün başka bir diliminde yapmak, kan şekerinin kontrolünü ve iltihaplanmayı önleyici etkilere sahiptir. Öte yandan günün erken saatlerinde kahvaltı yapmak, vücut ağırlığını azaltmada önemli bir etkiye sahiptir.

Az Az fakat Sık Sık Yemek

Gün boyunca az az fakat sık sık yemek, metabolizmayı güçlendirmek ve kilo vermek için sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Öte yandan yemek yeme sıklığınız, sağlıklı olduğunuz sürece enerji seviyenizi etkilememektedir. Ayrıca diyabet, kalp hastalıkları hastaları ile gebelerin sık sık yemeden fayda sağlayabildiği düşünülmektedir. Kısacası sık sık yemek yemek, kilo vermeyi sağlamak için en iyi yöntem değildir. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yemek yemenin daha büyük öneme sahip olduğunu gösteriyor.

Besleyici Olmayan Tatlandırıcılar Sağlıklıdır

Düşük kaloriye sahip, düşük karbonhidrat miktarına sahip ve şeker içermeyen gıdaların besletici olmayan tatlandırıcıların kullanımını artırdığı düşünülmektedir. Takviye şeker içeren gıdaları tüketmenin hastalık riskini artırdığı bilinse de bu tip tatlandırıcıları tüketmenin de birtakım olumsuz etkileri vardır. Örneğin bu tip tatlandırıcıları tüketmek, diyabet tip II hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Öte yandan bu konuda araştırmaların devam ettiğini de belirtmek gerekir.

Beyaz Patates Sağlıksızdır

Birçok kişi beyaz patatesi sağlıksız olarak görmektedir. Kilo vermek isteyen veya genel sağlığını iyileştirmek isteyen kişiler, genellikle beyaz patatesten uzak durur. Her gıdanın aşırı tüketimi kilo kontrolü ve sağlık açısından zararlıyken belli bir ölçüde beyaz patates gibi nişasta kaynaklarına da yer verilmelidir. Beyaz patates; potasyum, C vitamini ve lifler gibi birçok maddenin en iyi kaynakları arasında yer alır. Öte yandan diğer birçok karbonhidrat kaynağına göre daha doyurucu bir yapıya sahiptir.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)