Bebek Giyim Nasıl Olmalı?

Bebek giyim nasıl olmalı başlıklı yazımızda erkek ve kız bebeklerin nasıl giyinmesi gerektiği ile ilgili bilgiler paylaşacağız.
Bebek Giyim Nasıl Olmalı?

Yeni doğan kıyafeti alışverişi, özellikle ilk ebeveynlik deneyimini yaşayacaklar için oldukça zorlu olabilmekte.
Bebeklerin hassas cildi için kumaş seçimi, bebekler için moda kavramı ve ekonomik şartlar bu keyifli serüveni zaman zaman zorlaştırabilmektedir.

Yeni doğanlar için kumaş seçimi nasıl olmalıdır?

Bebeklerin cildi, oldukça hassastır. Bu nedenle en uygun kumaş 0 organik pamuk olacaktır.

Polyester ağırlıklı olan polar kumaş, bebeği terletebilir.

Sentetik kumaşlardan ise oldukça uzak durulması gerekir.

Keten kumaş yaz aylarında ter emici özelliği ile faydalı olabilmektedir.

Renkli kumaşlar göze hoş gelse bile içeriğinde bulunan boya kimyasalları cilde oldukça zararlıdır. Kullanımından kaçınılmalıdır.

Yeni doğan kıyafetlerinde boyut ve beden seçimi

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren oldukça hızlı bir büyüme süreci yaşarlar. Bu durum onlar adına alınan kıyafetlerin kısa bir sürenin ardından üzerlerine olmamasıyla sonuçlanır. Ebeveynler böyle bir sorunla karşılaşmamak adına giysi alırken günde en az iki kıyafet giyilebileceğini ön görerek ay ve günlerine uygun seçimler yapıp durumu kotarabilir.

Bunun yanında bebeğin kilosu ve boyu seçim yapılırken gözden kaçırılmamalıdır.

Yeni doğan kıyafetinde dikkat edilmesi gereken unsurlar

Bebekler düşünülenin aksine oldukça güçlü ve bazen çok enerjik olabilmektedirler. Bu nedenle alınan kıyafetlerde düğme, taş, zımba, tüy benzeri materyaller bulunmaması bebeğin koparma ve yutma tehlikesi açısından elzem ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Göze hoş göründüğü için alınan sert ve tahriş edebilecek yapıdaki kıyafetler bebeğin oldukça rahatsız olmasına yol açabileceğinden öncelik görünümden ziyade kullanımda olmalıdır.

Yeni doğan kıyafetleri bakımında yapılması gerekenler

Mağazadan yeni alınan kıyafetler ilk giyimden önce kokulu deterjandan kaçınılarak alçak ısıda saf su ve sabunla yıkanmalıdır.

Deterjan kullanılmaması bebek için oldukça önem arz etmektedir. Alerji, tahriş durumu yaşatabilmektedir.

Kıyafet ütülenirken çok yüksek ısıya maruz bırakılmamalıdır. Kıyafet tahriş olabilir ve yıpranabilir.

Bebek kıyafeti muhafaza edilirken yapılmaması gereken en önemli şey kesinlikle naftalin ve güve ilaçları kullanmaktır. Yeni doğan için oldukça zararlı olabilirler.

Yeni doğanlar giydirilirken dikkat edilmesi gereken noktalar

-Bebekler giydirilirken yaz ve kış aylarında farklı durum ve şartlara dikkat edilmelidir.

-Yaz ayları güneş ışınlarından korumak adına ince ancak tene gölge sağlayacak kıyafetler kullanılmalıdır.

-Sıcak havalarda fazla giydirmek isiliğe neden olacağından kat kat kıyafet kullanımından kaçınılmalıdır. Kenarlıklı şapkalar sıcak havalarda kurtarıcı olabilmektedir.

-Kış aylarında bebeğin üşütmesinden korkan ebeveynler bebeği kat kat kalın kıyafetler giydirebilmektedirler ancak bu durum bebeğin hareketini kısıtlayıp, terlemesine sebebiyet verir. Bunun yerine ince kıyafetlerin birden fazla kat giydirilmesi yeni doğan açısından daha rahat olacaktır.

-Kıyafeti tamamlayan unsurlardan biri olan ayakkabı seçiminde, tercih edilmesi gereken kesinlikle anatomik ayakkabılar olmalıdır.

-Yakası dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Bunun nedeni giydirim açısından zorlayıcı olabilmeleridir.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)