Bağırsak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Enflamatuar bağırsak hastalığında veya İnflamatuar bağırsak hastalıklarında gastrointestinal sistemde kalıcı iltihap vardır. Durum, karın ağrısı, ishal, kanlı dışkı, kabızlık ve acil bir bağırsak hareketine sahip olma ihtiyacı gibi semptomlara neden olur. En yaygın inflamatuar bağırsak hastalıkları türleri Crohn hastalığı ve ülseratif kolittir.
Bağırsak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Tıbbi Geçmiş

Sağlık her şeyden önce gelir. Doktorunuz, yaşadığınız semptomları, ilk ne zaman fark ettiğinizi, ne sıklıkta ortaya çıktıklarını, ne kadar şiddetli olduklarını ve günlük rutininize müdahale edip etmediklerini sorar. Ek olarak, seyahat ettiğiniz yerleri ve belirtilerinizin başka bir ülkeye seyahatinize denk gelip gelmediğini sorabilir. Doktorunuz ayrıca tipik olarak yediğiniz yiyecekleri ve beslenme alışkanlıklarınızın yakın zamanda değişip değişmediğini de sorabilir. İnflamatuar bağırsak hastalıkları bazı semptomları, bağırsak sendromu gibi diğer gastrointestinal ve immün durumlarla veya çölyak hastalığı ve gluten hassasiyeti gibi gıda hassasiyetleri ve intoleransları ile örtüşebilir. Ayrıca doktorunuza sahip olduğunuz diğer rahatsızlıkları ve bunlar için ilaç alıp almadığınızı söylemenizde yararlıdır.

Fizik Sınavı

Doktorlar, inflamatuar bağırsak hastalıklarının belirtileri ve semptomlarınızın olup olmadığına dair muayene yapar. Herhangi bir ağrı veya hassasiyet olup olmadığını kontrol etmek için hafifçe bastırarak karnı inceleyebilir. Ayrıca anüste ve çevresinde göz iltihabı, ağız yaraları, deri döküntüleri, eklem şişliği veya tahrişi, kanama ya da diğer iltihap belirtileri olup olmadığını kontrol edebilir.

Kan Testi

Bir kan testi inflamatuar bağırsak hastalıklarınız olduğunu doğrulayamasa da, benzer semptomlara neden olan durumların dışlanmasına yardımcı olabilir. Doktorlar tipik olarak az miktarda kan alır ve ardından test için laboratuvara gönderir. Sonuçlar genellikle bir ila iki gün içinde alınır. Kan testleri, inflamatuar bağırsak hastalıklarının birkaç işaretini ortaya çıkarabilir. Bunlar, bağışıklık sisteminin iltihaplanmaya neden olduğunu gösteren belirteçleri ve anemik olduğunuzu gösteren işaretleri içerir; bu, iç kanamanın bir işareti olabilecek düşük kırmızı kan hücresi sayınız olduğu anlamına gelir. Düşük demir, folat, D vitamini ve B12 vitamini seviyeleri beslenme eksikliğine işaret eder ve bağırsakların bu besinleri gerektiği gibi emmediğinin bir işareti olabilir.

Dışkı Testi

İnflamatuar bağırsak hastalıkları bağırsak hareketlerinin sıklığını ve tutarlılığını etkiler, bu nedenle doktorunuz sizden test için laboratuvara gönderilecek bir dışkı örneği vermenizi isteyebilir. Numune aldıktan sonra uzmana iade edeceğiniz küçük bir plastik kap verir. Dışkı testleri, enfeksiyonları dışlamak veya iltihabın şiddetini değerlendirmek için kullanılır. Dışkı testi, çıplak gözle görülemeyen kan varlığını da ortaya çıkarabilir. Sonuçlar genellikle beş ila yedi gün içinde elde edilir.

Endoskopik İşlemler

Kolonoskopi, üst endoskopi, sigmoidoskopi ve kapsül endoskopi gibi endoskopik prosedürler, gastrointestinal sistemin net ve ayrıntılı görünümlerini sağladıkları için İnflamatuar bağırsak hastalıkları teşhisinin anahtarıdır. Doktorların İnflamatuar bağırsak hastalıkları teşhis etmesine ve Crohn hastalığı ile ülseratif koliti ayırt etmesine yardımcı olabilirler. Bu iki durum birçok semptomu paylaşmasına rağmen, gastrointestinal sistemin farklı kısımlarını etkiler.

Doktorunuz semptomlarınıza, tıbbi geçmişinize, fizik muayenenize ve kan ve dışkı testlerinin sonuçlarına göre hangi endoskopik testin uygun olduğuna karar verir.

Kolonoskopi ve Biyopsi

Gastroenterologlar, Crohn hastalığını veya ülseratif koliti teşhis etmek için neredeyse her zaman bir kolonoskopi önermektedir. Bu test, kolon ve rektumun canlı video görüntülerini sağlar ve doktorun iltihaplanma, ülser ve diğer İnflamatuar bağırsak hastalıkları belirtileri için bağırsak astarını incelemesini sağlar. Sıklıkla, bir doktor kolonoskopi sırasında küçük doku örneklerini kolondan alıp analiz için bir laboratuvara gönderdiği biyopsiler gerçekleştirir. Biyopsi sonuçları, doktorların İnflamatuar bağırsak hastalıkları teşhisini doğrulamasına ve Crohn hastalığı ile ülseratif kolit arasında ayrım yapmasına yardımcı olabilir.

Görüntüleme Testleri

Endoskopik testlerle birlikte yapıldığında, görüntüleme testleri (örneğin X-ışınları, CT taramaları ve MRI taramaları) doktorlara gastrointestinal sistem hakkında ek bilgi verir. Bağırsakların iç yüzeyinde gözyaşı, kanama, iltihaplanma veya tıkanma gibi İnflamatuar bağırsak hastalıkları belirtilerini ortaya çıkarabilirler.

X ışınları

X ışınları, gastrointestinal sistemin fotoğraflarını çeker ve bu doktorlar için karın ağrısı ve kabızlık gibi semptomların bağırsak tıkanıklığından mı yoksa bağırsak duvarının genişlemesinden mi kaynaklandığını belirlemek istiyorlarsa özellikle yararlıdır.

CT Taramaları ve CT Enterografi

BT taramaları, vücudun iki ve üç boyutlu ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için bir dizi X-ışını çekmeyi içerir. Gastrointestinal sistemin BT taramaları, darlık veya tıkanıklık olarak adlandırılan ince veya kalın bağırsağın daralmasını ortaya çıkarabilir. Test ayrıca, Crohn hastalığının semptomlarınıza neden olabileceğini düşündüren ince bağırsakta iltihaplanmayı da gösterebilir. Bazen doktorlar, BT enterografisi olarak bilinen gelişmiş bir BT taraması önerebilirler. Taramadan önce, bir kontrast madde içersiniz. Sıvı sindirim sisteminden geçerken, CT tarayıcı ince bağırsağın fotoğraflarını çeker ve anatomik sorunları ortaya çıkarabilir. Örneğin, bir engel varsa, kontrast sıvısı gözle görülür şekilde engellenir.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)