Badminton Nasıl Oynanır? Badminton Kuralları

Badminton Oyunu kolaylıkla öğrenebilen, her türlü yaş grubuna hitap eden bir oyun ve spor türüdür. Badminton Oyunu Bir top ve iki adet raket ile birlikte herkes yanına bir kişi bularak bu oyunu kolayca oynayabilir.
Badminton Nasıl Oynanır? Badminton Kuralları

Badminton Oyunu kolaylıkla öğrenebilen, her türlü yaş grubuna hitap eden bir oyun ve spor türüdür. Badminton Oyunu Bir top ve iki adet raket ile birlikte herkes yanına bir kişi bularak bu oyunu kolayca oynayabilir. Bir sahil kenarında, büyük bir odada veya Badminton turnuvası tarzında çeşitli mekânlarda tercih edebileceğiniz iyi bir egzersiz çeşididir.

Badminton Oyunu; Raket ve Badminton Topu

Badminton oyunu ağırlığı 140-160 gram arasında olan raketler ve tüylü bir top ile oynanan oyun türüdür. Topun adına tüylü mekik ya da kuş denir. Top mantardan yapılır. Muhteviyatında mantar bulunan top, 6,5 santim uzunluğundadır ve 16 tane kaz tüyünden oluşur.

Badminton oyununda kapalı ve açık ortamlar için farklı olmak üzere iki çeşit top türü kullanılır. Kapalı alanlarda oynanan Badminton oyununun topları oğlak derisiyle kaplıdır. Açık alanda oynanan oyun için ise topun dış çeperi plastik ile kaplanmış olması gerekmektedir. Tamamen plastikten yapılan Badminton topları da mevcuttur. Bu toplar vuruşun hızına göre havada ani şekilde hızlanır.

Badminton Oyunu Sahası

Badminton sahası dikdörtgen biçimde olmalıdır. Sahanın ortası bir ağ (file) ile bölünmüş ve her iki oyuncu için aynı büyüklükte bir oyun alanı kalması gerekir. Filenin yüksekliği 1,5 metredir.

Badminton Nasıl Oynanır?

Badminton oyunun raketler ile oynanan diğer oyunlardan biraz daha farklıdır. Badminton oyuncusu topu yere değmeden karşılayıp, aynı şekilde topu karşı tarafa göndermesi gerekir. Bu sebepten dolayı oyuncular Badminton turnuvası ve oyun süresince hem pratik, aktif ve uyanık olmalıdırlar. Badminton oyununun ustalık istediği oldukça açıktır, çünkü bu oyunda vücut hareketlerinden kadar zekâya da ihtiyaç vardır. Çok sert vuruşlardan yumuşak dokunuşlara kadar rakibin neler yapabileceği önceden sezinlenmelidir.

Oyunda top, yere düşene, saha dışına çıkana, ağa takılana kadar veya ağın altından geçene kadar iki taraf arasında gider gelir. Top ağa çarptıktan sonra hangi tarafın saha alanı içerisine düşmüş olursa o taraf kaybeder ve bir puan geri düşer.

Badminton oyununda vuruş çeşitleri olarak altı adet tarz vardır. Bunların isimleri; servis, uzun vuruş, please, smaç, sağ vuruş ve elin tersi ile öne doğru tutularak yapılan vuruşlardır. Badminton da 15 sayı yapan Badminton seti kazanmış sayılır. Bu rakam bayanlar için 11’dir. Oyuncular rakibin topu karşılayamaması için elinden geleni yapar. Oyuncular vuruş esnasında sahanın en zor tarafına, mümkünse rakibin ulaşamayacağı kısımlara atış yapmayı tercih ederler. Çünkü bu davranış onlara bir puan kazandırır.

Badminton Kuralları Nelerdir?

Bu Oyunun kuralları düzenleyen ilk kişi Baldwin’dir. Bu kişi aynı zamanda ünlü bir Badminton oyuncusuydu.

 • Badminton topu ve raketler mantardan yapılmış olmalı ve topun dışına kaz tüyleri yerleştirilmiş olmalıdır.
 • Sahanın eni 5,18 Metre uzunluğu ise 13,40 Metre botunda olmalıdır. Ancak çift olarak oyun oynanıyorsa sahanın eni 42 cm daha arttırılır.
 • Her Badminton seti Bay’lar için 15 sayı ile sonuçlanır, Bayanlar için ise 11 sayıdır.
 • Oyunda başlama vuruşunu hangi tarafın yapılacağı yazı tura ile belirlenir.
 • Badminton Topu filenin üzerinden geçerek rakip tarafın sahasına ulaşmaz, saha çizgilerinin dışına düşerse ya da tavana çarpma durumu söz konusu olursa Badminton topu oyun dışına çıkmış sayılır ve rakip takım puan kazanmış olur.
 • Oyununda genel amaç topu karşı tarafa ulaştırmaktır.
 • Her 15 sayıda bir Badminton seti tamamlanmış olur ve taraflar 1 puan kazanır. Aradaki fark 2 puana çıktığı anda oyun biter ve galip belirlenmiş olur.

Badminton Tarihi

Oyun bu ismi İngiltere’de Gloucestershire’de ki Badminton malik hanesinden almıştı. Oyun en basit şekliyle burada oynanmıştı. İlk zamanlarda oyuncak şeklindeki raketler ve Badminton topu kullanılmıştı. Fileler yerine ipler yerleştirilmişti ve sürekli olarak Badminton turnuvası düzenlenmekteydi. Oyunun ortaya ne zaman çıktığı kesin olarak bilinmese de Badminton Tarihi çok eskilere dayanmamaktadır. 1860-70’li yıllardan sonra kurallar oluşturulmuş ve sürekli olarak oynanmaya başlanmıştır.

Oyunun ilk oynayıcıları İngiliz sömürgesi altında yaşayan Hindistan’a yerleşmiş ve oyunun ilk çeşitlerini oluşturmuşlardır. İngiltere’ye döndükten sonra ise ilk olarak oyunun kulüplerini kuranlarda bu kişilerin olduğu bilinmektedir. 1920’li yıllara kadar bu oyun Hindistan dışında fazla oynanmamaktaydı. Ancak 1920’li yıllardan sonra dünya çapında da çokça sevilerek oynanan bir oyun ve spor dalı haline gelmiştir. bu oyun Endonezya ve Malezya’da dünyaya istinaden daha çok sevilerek oynanan bir spor dalıdır. Yazın genellikle dışarıda oynanması tercih edilir. Fakat kış dönemlerinde ise Mart ayının sonlarına kadar kapalı spor salonlarında oynanır.

Yukarıdaki bölümlerde;

 • Badminton Nasıl Oynanır?
 • Badminton Kuralları Nelerdir?
 • Badminton Tarihi?
 • Badminton Topu
 • Badminton Seti
 • Badminton Turnuvası

Gibi konulara yer verilmiştir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)