• Anasayfa
  • Spor
  • Atletler Neden Saat Yönünün Tersine Koşuyor?

Atletler Neden Saat Yönünün Tersine Koşuyor?

Hiç dikkatinizi çekti mi? Atletler her zaman saat yönünün tersine koşuyor. Peki bunu neden böyle yapıyorlar? Onlar için bunun anlamı ve kolaylığı ne? Neden, atletlerin sağa doğru koştuğunu görmüyoruz? Aslında bunu anlamak için, öncelikle saat yönünün neden sağa doğru olduğunu anlamamız gerekiyor.
Atletler Neden Saat Yönünün Tersine Koşuyor?

Saat ilk olarak milattan önce 4000’li yıllarda Mısırlılar tarafından kullanıldı. Mısırlılar, güneşin her gün belli bir düzende doğup battığını fark etti. Buradan yola çıkarak, güneş saatini icat ettiler. Güneş saatine göre yer yüzeyine bir çubuk dikmeleri gerekiyordu. Bu çubuğun güneş aracılığıyla ortaya çıkaracağı gölge, günün hangi saatinde olunduğuna dair bilgi verebilirdi. Bu gölgenin açısı ve boyunu hesaplayarak günün saati bulunabiliyordu. Doğal olarak gün içerisinde, gölgenin hareketi saat yönünde yani sağa doğru oluyordu. Ancak tabii ki de bu doğal bir saatti. Sonrasında üretilen modern saatler ise bu hikayeden dolayı sağa doğru dönecek şekilde üretildi.

Bu hikayeye aslında dikkatle şekilde baktığınız zaman saat yönünün bir gölge olduğunu göreceksiniz. Yani asıl gerçek hareketin gölgesi, saat yönünü oluşturmaktadır. Dolayısıyla doğal olayların çoğunun aslında saat yönünün tersine doğru gerçekleştiğini söyleyebiliriz: Minarenin merdiveninin saat yönünün tersine doğru çıkması, Kabe'nin saat yönünün tersine doğru tavaf edilmesi gibi. Dolayısıyla aslında doğal olan göz önüne alındığında atletlerin saat yönünün tersine doğru koşması gayet olağandır. Ancak tabii ki de atletlerin saat yönünün tersine doğru koşması için çok daha fazla sebep de vardır.

İmparatorun önünden koşmak

Eski zamanda yapılan olimpiyatlar imparatorun huzurunda gerçekleşiyordu. Burada koşacak olan atletler, otoritenin önünden geçmeliydi. Fenikeliler zamanından beri yazı, soldan sağa doğru yazıldığı için atletlerin de otoritenin önünden soldan sağa doğru geçmesi planlandı. Otoritenin yani imparatorun önünden soldan sağa doğru geçen atletler pistin karşı tarafında sağdan sola doğru gitmeliydi. Yani tam bir tur göz önüne alındığı zaman, atletlerin saat yönünün tersine doğru koşması gerekiyordu. Bu önemli detay o zamanlardan beri korunmuş bir gelenek haline gelmiş durumda.

Coriolis kuvveti

Coriolis kuvveti atletlerin saat yönünün tersine doğru koşmasını açıklayabilecek bir etken. Ancak bu kuvvet, sadece kuzey yarım küre için geçerli. Dünyanın kuzey yarım küresinde, bazı etkin kuvvetlerden dolayı dönme hareketini gerçekleştiren doğal maddeler, saat yönünün tersine doğru döner. Örnek verecek olursak, kuzey yarım kürede ağzına kadar dolu olan bir lavabonun altı açıldığında su, saat yönünün tersine doğru dönerek akacaktır. Ancak tabii ki de bunun gerçekleşmesi için aksi durumu gerçekleştirecek herhangi bir kasıtlı hareketin bulunmaması gerekiyor. Yani dönen nesneler kuzey yarım kürede kendi haline bırakıldığı zaman saat yönünün tersine doğru hareket ediyor. Olimpiyatları düzenleyen eski uygarlıkların daha çok kuzey yarım kürede bulunduğu göz önüne alınırsa, Coriolis etkisinin de, atletlerin saat yönünün tersine doğru hareket etmesinde bir etken oluşturduğu söylenebilir.

İnsanların çoğu sağaktır

İnsanların yaklaşık olarak %95’i sağaktır. Sadece yüzde beşlik kısmımız solak. Bundan dolayı, vücudumuzun sağ tarafını çok daha etkin şekilde kullanıyoruz. Sağ kolumuz ve bacağımız, sol tarafımıza kıyasla daha gelişmiş durumda. Bu durum atletler içinde benzer şekilde. Atletlerin de sağ bacakları daha gelişmiş ve daha rahat kontrol edilebilir olduğu için, sola doğru daha kolay şekilde koşabiliyorlar. Sola doğru dönerek koşulduğunda sağ bacağa daha fazla yük biniyor. Dolayısıyla sağ bacağı daha güçlü olan insanlar sola doğru çok daha kolay şekilde koşabiliyor. Saat yönünün tersine doğru koşulan pistlerde sağak atletlerin rekor kırabilme imkanı bundan dolayı yükseliyor.

Tüm bu özelliklerin birleşimi, olimpiyat koşularının saat yönünün tersine doğru yapılması için harika sebepler ortaya koyuyor. Bu sebeplerden dolayı atletler koşularını saat yönünün tersine doğru gerçekleştiriyor. Günümüz olimpiyatlarında saat yönünün tersine doğru koşmak bir kural haline gelmiş durumda. Solak atletler için üzgün olsak da, kuralları bunu gerektiriyor.

Saat Yönünde Yapılan Olimpiyat Koşuları

En başından itibaren koşular saat yönünün tersine doğru yapılmış olsa da, ilk modern olimpiyatların bazılarında saat yönünde koşular gerçekleştirildi. 1896 yılında Atina Olimpiyatları'nda ve 1900 yılında Paris Olimpiyatları'nda atletler saat yönünde koştu. Bunlar, atletlerin ilk ve son saat yönüne koşuları oldu. Bu koşuların hemen ardından yapılan 1906 Londra Olimpiyatları koşuları, saat yönünün tersine doğru gerçekleştirildi. Bu koşu, modern olimpiyatların ilk saat yönü tersine koşusu olarak tanımlanıyor. 1906 yılında Londra'da gerçekleştirilen bu olimpiyatlarda sol içerde kuralı ilk kez uygulandı. Yani bu tarihten beri gerçekleştirilen olimpiyatlar saat yönünün tersine doğru koşuluyor.

Saat Yönünün Tersine Doğru Koşmanın Sağlık Açısından Değerlendirilmesi

Atlet olmayan kişiler için saat yönünün tersine veya saat yönünde koşmak pek bir şey değiştirmiyor. Çünkü zaten vücutlarımıza ciddi anlamda yüklenmiyoruz. Ancak atletler tüm potansiyellerini kullanmaya çalışarak koşuyorlar. Sağak olan insanların sağ taraflarının daha fazla gelişmiş olduğunu söylemiştik. Saat yönünde koşulduğu zaman güçlü olan ayak iç tarafta kalıyor. Atletin ağırlığının büyük kısmı sol tarafına yükleniyor. Ancak sola yani nispeten daha güçsüz olan tarafa yüklenilmesi atletlerin başarılı bir iş çıkarmasını zorlaştırıyor. Atlet, güçlü ayağını kullanamazken güçsüz ayağının potansiyelleri kadar koşmak zorunda kalıyor. Ancak saat yönünün tersine doğru dönüldüğü zaman işler değişiyor. Bu durumda, atletler sağ bacaklarındaki gücü tam anlamıyla kullanıp sürelerini kısaltabiliyorlar. Güçsüz ayaklarına ciddi yük bindirmedikleri ve yüklerini güçlü ayaklarına transfer edebildikleri için sağlık anlamında kendilerini çok daha başarılı şekilde koruyabiliyorlar.

Görüldüğü üzere, atletlerin saat yönünün tersine dönmesi adına pek çok neden bulunuyor. Farklı nedenlerin birleşimi, ortaya çok daha sağlıklı ve güvenilir sonuçların çıkmasını sağlıyor. Atletler, insan vücudunun sınırlarını zorlayan ve rekorlar kıran sporcular. Bundan dolayı, kendileri için sağlıklı olan şekilde insan vücudunun potansiyellerine ulaşmaları onlar için çok kıymetli. Olimpiyatlarda koşuların saat yönünün tersine dönülmesini sağlayan tüm bu sebepler, onların sağlıklarını koruyor. Bu iş doğru yapıldığında insan vücudunun ne kadar etkileyici bir performans ortaya koyabileceğini bizlere kanıtlıyor.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)