• Anasayfa
  • Moda
  • Atalarımız Döneminde Kürk Nasıl Yapılırdı?

Atalarımız Döneminde Kürk Nasıl Yapılırdı?

Atalarımız döneminde kürk nasıl yapılırdı başlıklı yazımızda sizlere osmanlıda kürk kültürü, osmanlılar zamanında kürk neden bu kadar kıymetliydi, osmanlı devleti döneminde kürk kullanımı ve osmanlı padişahlarının mevsimine göre kürk kullanımları hakkında bilgiler paylaşacağız.
Atalarımız Döneminde Kürk Nasıl Yapılırdı?

Atalarımızın döneminde kürk nasıl yapılırdı? Bir bileniniz var mı? 

Atalarımız Döneminde Kürk Nasıl Yapılırdı?

Avcılığa meyilli olan atalarımız sığır koyun keçi gibi avladıkları hayvanların derileri bozulmaması için önce tuzluyor ve sonra güneşte kurutulduktan sonra da kullanılmaya başlanıyordu. İşte artık bu zor ve zahmetli süreçler geçmişte kaldı. Günümüzde ise sayısız alandaki kullanım alanı ile insan hayatının vazgeçilmez öğelerinden biri tarihler boyunca kullanılan, en eski doğal malzemelerden biri olan deri bırakın dericiliğin gelişmesi dokumacılığın bile tam olarak gelişmediği o çağlarda giysi olarak kullanılırdı. Daha sonra tekstil kumaş üretimine geçilmesiyle sağlamlığı nedeniyle özellikle Osmanlı devleti döneminde tabakhanelerde işlenen deriler askerlerin giysilerinde ve zırhlarda kullanılmaktaydı.

Osmanlıda Kürk Kültürü

Osmanlı devletinin döneminde daha çok 18. yüzyıl kullanımının yaygınlaşan kürkü giymeyen yoktu. Şimdi nasıl olurda kürk gibi bir giysiyi herkes giyebilir gibi bir soru gelebilir. Kürk fiyatları, tüylerinin uzunluğun ve renklerine ve göre fiyatı değişen kürk çeşitleri arasında kışın sincap kürkü koyun kür, kuzu kürkü daha çok köylü, asker ve zanaatkârlar tarafından kullanılırken tilki, sincap ve samur gibi kürkler ise ancak o zamanlarda ancak çok varlıklı kimseler tarafından kullanılırdı. Osmanlı şehirlerinde yaşayanlar ise daha çok tilki ve tavşan kürk kullanılırdılar.

Osmanlılar Zamanında Kürk Neden Bu kadar Kıymetliydi?

Osmanlı devleti döneminde çoğu zaman odalarında ısınmak için kullandıkları mangal ve diğer ısınma araçları yeterli gelmezdi. O dönemlerde insanlar ateş yakmakla uğraşmaktansa kürk giymeyi tercih ederdi. O yüzden kürk özellikle soğuk iklim bölgesinde yaşayanlar için bu kadar kıymetliydi ve kürk bir lüks maddesinden çok ihtiyaç maddesi olarak kullanılırdı

Osmanlı Devleti Döneminde Kürk Kullanımı

Osmanlı devleti döneminde 18. Yüzyılda kullanımı yaygınlaşan kürkü giymeyen köylü, asker ve zanaatçı neredeyse hiç yoktur.  Osmanlı halkının birçoğu tilki ve tavşan kürkü yaşamlarının tüm alanlarında kullanırdı. Kürk fiyatları, tüylerinin uzunluğun ve renklerine ve göre fiyatı değişen kürk çeşitleri arasında tilki, sincap ve samur gibi en pahalı kürkler ise ancak o zamanlarda ancak çok varlıklı kimseler tarafından kullanılırdı.  Osmanlı döneminde kürk bir lüks maddesinden çok ihtiyaç maddesi olarak kullanılırdı o dönemlerde ocak ve soba kullanmayı bilmeyen halk sert kış günlerinde kürk giyerdi.

Osmanlı Padişahlarının Mevsimine Göre Kürk Kullanımları

Osmanlı Padişahları kadarsaray adamlarının ve devlet teşkilatındaki yüksek rütbeli memurlar tarafından merasim elbisesi olarak kullanılırdı. Bu kürkler Sonbahar gelince ilk üç hafta önce ermin kürk üç hafta sonra sıra sincap kürk ve kışın ise, samur kürk giyilirdi. İlkbaharda da tekrar sincap kürk, sonrasın da ise ermin kürk giyimi tercih edilirdi. Tüm bunlar padişaha göre düzenlenirdi. Osmanlı padişahları kürkünü değiştirmek istediklerinde saraylı bir memur sadrazama durumu bildirmesinden sonra saray halkı kürkünü değiştirirdi.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)