Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

İntermittent Fasting olarak da bilinen aralıklı oruç diyeti vücutta oluşan kiloların bölgesel olarak kaybedilmesini ve metabolizmanın hızlanarak kilo vermenizi kolaylaştıran bir diyettir. Beslenme şeklinizi bu diyete göre uygular ve düzen sağlarsanız. Gereksiz kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.
Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı oruç diyetinin en önemli faydalarından biri de kilo kaybederken vücutta her hangi bir kas kaybı oluşmamasıdır. Diyeti uygularken gün içinde sekiz saati aç olarak geçirmeniz gerekir. Bazı kişilerde oluşabilecek sorunlar sebebiyle diyeti uygulamadan doktorunuza danışmalısınız. Diyabet, tansiyon gibi rahatsızlığı olan kişilerin bu diyeti uygularken ekstra dikkat etmeleri gerekmektedir.

Aralıklı oruç diyetinin çok farklı uygulanış biçimleri vardır. Hatta bazen kişi kurallara bağlı kalmadan kendi programını oluşturabilir. Kişi kendi düzenini kendi günlük programına göre oluşturabilir. Örneğin bazı kişiler sporun yanında kilo verme sürecini hızlandırmak için haftanın bir gününü sadece sıvı beslenerek (detoks vb.) geçirir. Bunada aralıklı oruç diyeti başlığı altında "ye-dur-ye" denmektedir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Uygulanır? Çeşitleri Nelerdir?

5-2 Aralıklı Oruç Diyeti

Son zamanlarda yaygınlaşan 5-2 aralıklı oruç diyetinde, temel olarak toplamda 5 gün normal beslenilirken geriye kalan 2 gün de ise diğer günlerde tüketilen besinin dörtte biri kadar beslenmelisiniz. Haftanın diğer günleri ise dilediğiniz gibi beslenebilirsiniz. Bu iki gün arka arkaya olmamakla beraber haftanın herhangi bir günü olabilir. Metabolizmanızın hızlandırır.  Bu diyet, diğer diyetlere kıyasla gıda odaklı diyet biçimidir.

16-8 Aralıklı Oruç Diyeti

Haftada bir gün 16 saatlik oruç tutmak gerekir . Yemek yenilen saatlerini de gündüz saatleri içerisinde tercih etmelisiniz. Yemek yediğimiz saatler dışındaki oruç devam ederken şekersiz içecekler tüketmenizde bir sakınca yoktur. 16-8 aralıklı oruç diyeti en fazla tercih edilen diyet biçimidir.

Crescendo Aralıklı Oruç Diyeti

Bu diyetide haftanın iki üç günü aç kalarak uygulamalısınız. Fakat 24 saat değil bu süre 12-16 saat olmalıdır. bu günlerin ardarda olmaması gereklidir. Örneğin salı,perşembe,cumartesi uygulayabilirsiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti Kilo Vermede Etkili Mi?

Aralıklı oruç diyetini uygulayan kişiler ve uygulamayan kişiler arasındaki kilo değişimi incelenmiş ve diyeti uygulayan kişilerin gözle görülür derecede kilo verdikleri gözlenmiştir. Dünya üzerinde en çok kilo vermeyi sağlayan diyetler arasındadır. Fakat doğru ve düzenli bir biçimde uygulanmalıdır. Kesinlikle hastalık sahibi olmayan insanlar tarafından uygulanmalıdır. Her hangi bir diyete başvurmadan önce bir doktora danışılmalıdır. O günler dışında diğer günler beslenme şekliniz size kalmıştır. Fakat çok fazla sağlıksız yiyecekler tüketimi kilo verme sürecini yavaşlatır. Bu diyet kilo vermede oldukça etkili olmasının yanında sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam içinde seçilen bir yöntemdir. Mesela, yağ oranınız kas oranınızdan fazla olduğunda vücut kitle endeksiniz olması gerekenden daha düşük olduğunda sporun yanında destekleyici bir beslenme biçimleridir.

Aralıklı Oruç Diyetini Kimler Yapmalıdır? Zararları Nelerdir?

 • Aralıklı oruç diyeti için vücut kitle endeksiniz belirli bir düzeyde olmalıdır.
 • Gebelik döneminde kesinlikle uygulanmamalıdır.
 • Çok stresli olduğunuz zamanlarda tavsiye edilmez.
 • Yaş önemli bir faktördür. 18 yaş alt ve 60 üstüne önerilmemektedir.
 • Kısa zaman önce bir cerrahi operasyon geçirdiyseniz diyetin uygulanması önerilmemektedir.
 • Bu diyeti ilk kez uyguluyorsanız açlık sürecini önerilenlerden kısa tutmalısınız. İlerleyen zamanlarda süreyi tavsiye edilen biçime getirebilirsiniz. Aksi taktirde baş ağrısı, mide bulantısı gibi pek çokk rahatsızlığa yol açabilir.
 • Aralıklı oruç diyeti menstruasyon döneminde tavsiye edilmemektedir.
 • Vücut adaptasyon süresini dikkate almalı ve kendinizi gözlemlemelisiniz. İlk bir kaç baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Tekrar ettiğini gördüğünüzde doktorunuza başvurunuz.
 • Aralıklı oruç diyeti disiplin gerektirir. Oruç tutulan süreye ve sonrasındaki yemek yenilecek saatlerde dikkatli olmanız gerekmektedir. Her gün farklı saatlerde bu diyeti uygulamak faydalı olmayacakıtr.
 • Oruç aralığını gündüz saatlerine bırakırsanız kilo vermek şöyle dursun yağ oranınızda artış gözlenebilir.
 • Uzak durulmması gerekn bazı besinler şunlardır ; margarin, şeker, un gibi ürünlerdir. Bu besinlerin alternatiflerini tüketebilirsiniz örneğin bunlar margarin yerine zeytin yağı gibidir.
 • Diyeti ilk uyguladığınız dönemde yapmakta olduğunuz egzersizleri zorluğunu olabildiğince aza indirmelisiniz. Yemek yediğiniz süreyi egzersizden sonraya bırakmak sizin yararınızadır.

Aralıklı Oruç Diyeti Örnek Menüsü Nasıl Olmalıdır ?

En fazla tercih edilen bu diyet biçiminde beslenme sürenizi siz ayarlıyorsunuz. Aşağıda verdiğim örneği kendi beslenme biçiminize uyarlayabilirsiniz. Gün içindeki kalori miktarınızı mutlaka hesaplayınız.

16-8 aralıklı oruç diyet menüsüne örnek vericek olursak;

10.00: Sağlıklı beslenmelisiniz. Porsiyonlarınızı küçük tutarak uygulayınız. Yumurta, peynir, zeytin, salatalık, domates yiyebilirsiniz.

15.00: Bir kısıtlama yoktur fakat fazla yağlı ve kalorisi yüksek besinlerden kaçının. Sebze yemeği, haşlanmış tavuk, çorba ile bir dilim tam buğday ekmek yiyebilirsiniz.

18.00: Çerez, kuruyemiş, yoğurt, meyve gibi sağlıklı besinleri tüketebilirsiniz.

18.00-10.00: Aralıklı oruç için ayrılan süredir. Bu süreç içerisinde hiçbir şey tüketmemelisiniz. Kalorisiz içecekler tükebilirsiniz.

Gün içerisinde bol bol su tüketmeye özen gösteriniz. İstenilen kiloya ulaştığınızda aralıklı oruç diyetine devam etmenize gerek yoktur fakat beslenmenize ve sağlıklı yiyecekler tüketmenize özen göstermelisiniz. Sağlıklı kalın :)

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)