Anksiyete Bozukluğu Yüksek Tansiyona Neden Olur mu?

Yapılan araştırmalara göre Anksiyete yani kaygı bozukluğu, ABD’de 40 milyondan fazla kişiyi etkiliyor. Kaygı bozukluğunun birçok fiziksel belirtisi olabilir. Bunlardan biri de yüksek tansiyondur.
Anksiyete Bozukluğu Yüksek Tansiyona Neden Olur mu?

Kaygı bozukluğu, kronik yüksek tansiyon ile doğrudan bağlantılı olmasa da kısa dönemli ve kronik anksiyete bozukluğu tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu içerikte hem anksiyete bozukluğu hem de yüksek tansiyona değinip tedavi yöntemlerinden söz edeceğiz.

Anksiyete Tansiyonu Tetikler mi?

Neyse ki, anksiyete yani kaygı bozukluğu kronik yüksek tansiyonu tetiklemiyor. Öte yandan kaygı bozukluğunun dönem dönem tansiyonun artmasına sebebiyet verebileceğini de ekleyelim. Kaygılı hissetmeye başladığınızda vücudunuz dövüş ya da kaç moduna girmeye başlar. Bu durumun temel kaynağı, stresli durumlarda vücudun sempatik sinir sistemini devreye sokmasıdır. Dövüş ya da kaç moduna geçildiğinde vücuttaki adrenalin ve kortizol seviyesi gittikçe artmaya başlar ve sonuç olarak tansiyon yükselir. Stres ve kaygı gibi durumlar, tansiyonun artmasına neden olurken bu durum genellikle geçicidir ve kandaki maddelerin seviyesi normale dönünce tansiyon da düşer.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Yüksek kan basıncı ya da yüksek tansiyon, kan basıncının yükselmesi sonucu görülen kronik bir durumdur. Kan basıncının kronik olarak yüksek olması, oldukça tehlikeli olabilir ve vücuda önemli zararlar verebilir. Özellikle beyin, kalp, böbrekler ve gözler bu durumdan önemli derecede etkilenebilir. Hipertansiyon iki başlık altında incelenebilir. Bunlardan ilki birincil tansiyondur. Birincil tansiyonda kan basıncının neden tetiklendiği bilinmez ve genellikle bu en yaygın tansiyon türüdür. Birincil tansiyonun sebebi genellikle yaşam tarzı, genetik ve çevresel faktörlere bağlıdır. İkincil tansiyonda ise genel olarak bilinen ve altında başka bir sebep yatan tansiyon türüdür. İkincil tansiyon; böbrek, kalp ve tiroit bezinde oluşabilecek sorunlar nedeniyle görülür.

Kaygı Bozukluğu Nedir?

Kaygı bozukluğu, vücudun belli bir tehdide karşı verdiği tepki olarak tanımlanır ve bu durumu hepimiz zaman zaman yaşarız. Eğer kaygılı ve stresli hissediyorsanız, savaş ya da kaç modu aktif olur ve aşağıdaki belirtileri yaşayabilirsiniz.

 • Sinirlilik hali
 • Huzursuzluk
 • Panik ve korku
 • Hızlı kalp atışı
 • Aşırı terleme
 • Göğüs ağrısı
 • Titreme
 • Kas seğirmeleri
 • Sıcak basması
 • Tükenmişlik hissi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal

Öte yandan bazı kişilerde ise kaygı bozukluğu kronik bir hal alabilmektedir. Bu durum genellikle genetik olarak görülmektedir.

Yüksek Tansiyon Kaygı Bozukluğunun Sebebi Olabilir mi?

Kaygı bozukluğunun yüksek tansiyona neden olabildiği gibi yüksek tansiyon da zaman zaman kaygı bozukluğuna neden olabilir. Örneğin nefes darlığı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve görmede bozukluklar; yüksek tansiyonun tetiklediği kaygı bozukluğunun işareti olabilir. Bu semptomları veya yüksek tansiyonun diğer belirtilerini yaşamak, kaygı bozukluğu yaşamanıza olanak sağlayabilir. Öte yandan yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip olmak, depresyon ve kaygı bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca yapılan araştırmalar da yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip olmanın, mental rahatsızlıklara sahip olma riskini de arttırdığını da kanıtlıyor.

Kaygı Bozukluğu Nedeniyle Tansiyonunuz Yükseldiyse Ne Yapılabilir?

Eğer tansiyonunuz düzenli olarak kaygıdan dolayı yükseliyorsa, tansiyonunuzun yükselmesindeki asıl sebep olan kaygı bozukluğunu öncelikli olarak tedavi etmek gerekir. Ancak bu tedaviden sonra kan basıncı normal seviyelere döner. Kaygı bozukluğu için en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri psikoterapi olarak bilinir. Psikoterapi, uygulayan kişiye bağlı olarak en az ilaç tedavisi kadar etkilidir. Bir diğer yöntem ise ilaç tedavisidir. Bu yöntemde kişiye bir süre için düzenli olarak serotonin hormonu takviyesi yapılır ve kaygı bozukluğu bu şekilde giderilmeye çalışılır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)