Anemi Nasıl Beslenmeli?

Bu makelemizde anemi nasıl beslenmeli, anemi nedir, anemi neden olur, anemi bulguları vs soruların cevaplarını bulabileceksiniz.
Anemi Nasıl Beslenmeli?

Anemi nedir sorusunun cevabı ile başlayalım;

Anemi Nedir?

Kandaki kırmızı kan hücreleri yani hemoglobin alyuvarlar sayesinde taşınmaktadır. Kanda bulunan hemoglobin miktarının azalması ile alyuvarların sayısında azalma gözlenmektedir. Bu duruma Anemi (Kansızlık ) denmektedir. Yani organ ve dokulara yeteri miktarda oksijen taşımak için gerekli kırmızı kan hücreleri sayısında azalma olacaktır ve Anemi meydana gelecektir.

Anemi Neden Olur?

Vücudumuzun hayati fonksiyonlarının devam etmesi için kırmızı kan hücrelerine gerek duyulmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinde demir molekülleri bulunan hemoglobin yer almaktadır. Hemoglobinler akciğerlerden vücudun diğer bölümlerine oksijen taşımaktadırlar. Bazı hastalıklar ve kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilmektedirler. Anemi hastalığı kırmızı kan hücrelerinin vücutta normalden daha kısa sürede yok olması ile kanama nedeni ile bu kan hücrelerinde azalma oluşması ile vücudun yeteri miktarda kan hücresi üretememesi halinde oluşmaktadır.

Anemi Bulguları

Anemi belirtileri aşırı yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, hızlı ve düzensiz kalp atışı, düşük ve yüksek tansiyon, saç dökülmesi, dil ve dudaklarda kuruluk, soğuk eller ve ayaklar, kolay kırılan tırnaklar, göğüs ağrısı bulgularındandır. Kansızlık gösteren bazı insanlarda bu bulguların hepsi görülmese bile detay olarak araştırılmalıdır. Sağlık her şeyden önce geldiğinden mutlaka doktor gözetiminde tedavilerini olmalıdırlar.

Anemi Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Temel gıda maddelerinin alınması vücut için gereklidir. Et ve çeşitleri, sebzeler ve meyveler, süt ürünleri, tahıl ürünlerinin tümü anemi hastalarının alması gereken gıdalardandır.

Kırmızı et ve sakatatlarının alınması son derece büyük önem taşımaktadır. Her gün belirli miktarda yenmesi (100-150 gr ) yenmelidir. Pişirme şekli son derece önemli olmakla beraber içindeki vitaminlerin kaybolmaması gereklidir. Çok fazla fırında pişirmek vitaminini azaltmaktadır, ayrıca kızartma yapılması da aynı sonucu sağlamaktadır. Et yanında genellikle yeşil bir salata yenmesi uygun olmaktadır.

C vitamini içeren besinler demirin emilimini kolaylaştırmaktadır. Önemli olarak anemi de destek sağlamaktadırlar. Her öğünde sebze tüketilmesi demirin emilimi bakımından gereklidir. Yeşil yapraklı sebzelerin özellikle çiğ tüketilmesi önerilmektedir. C vitamini de içerdiklerinden dolayı besleyici özellikleri çok yüksektir. Bu besinlerin beraber alınımı Aneminin önlenmesi için büyük bir öneme sahiptir. Vücudumuzdaki depoların boşalması beklenmeden bu besinler alınmalı eğer yeterli gelmiyor ise ilaç tedavisine de başlanılmaktadır.

Özellikle yumurta protein açısından zengin bir besin kaynağıdır. Anemi görülen kişilerin her gün mutlaka 1 adet yumurta tüketmesi gerekmektedir.

Fındık, ceviz, kaju, badem gibi kuru yemişler omega yağ asitleri ve protein bakımından zengin olduğu için Anemi hastaların da kullanılmaktadır. Bu hastalar küçük bir avuç yemelidirler ve çiğ olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir. Kavrulmuş olan kuru yemişlerin besin değerleri düşeceğinden dolayı pek tercih edilmemektedir. Ayrıca siyah çekirdekli üzüm de kullanılmaktadır. Ölçü olarak da 2 yemek kaşığı kadar siyah çekirdekli kuru üzüm yemek yeterlidir.

Ekmek kullanımın da ise tam buğday ekmeği tercih edilmektedir. Kepek ekmeği demir emilimini engellediği için tercih edilmemektedir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)