Akneye Eğilimli Ciltlerin Bilmesi Gerekenler

Yağlı ve sivilcelenmeye müsait bir cildiniz varsa cilt bakımınızı düzenlerken cildinize yapacağınız uygulamalara ve kullanacağınız ürünlere dikkat etmelisiniz. İleri seviye aknelere sahipseniz mutlaka bir dermatoloğa görünmelisiniz. Normal boyutta aknelerden kurtulmanın yollarını arıyorsanız doğru yerdesiniz şimdi akneye eğilimli cilde sahip olanların dikkat etmesi gereken adımlara bakalım.
Akneye Eğilimli Ciltlerin Bilmesi Gerekenler

Yağlı Cilde Sahip İnsanlar Nasıl Cilt Bakımı Yapmalıdır ?

Özellikle yağlı cilt tipi diğer cilt tipleri arasında en çok temizlik isteyen tiptir. Cildiniz fazla yağ ürettiği için yağ birikimi de fazla olup sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Bunu yanlış anlayıp gereğinden fazla temizlemek hiçbir işe yaramaz hatta akneleriniz daha kötüye bile gidebilir. Cildimizi analiz edip onun ihtiyaçlarına göre bakımlar uygulamalıyız. Ciltten yağı arındırdıktan sonra bir nemlendirici mutlaka kullanmalıyız. Aksi takdirde cildimiz yağsız kaldığını düşünüp yağ üretmeye devam edecektir. Günde maksimum 2 defa (uykudan uyandığınızda ve gece yatmadan önce) gerekli bakımınızı yapmak yeterli olacaktır. Nemlendirme işlemi yapacağınız nemlendiriciniz meyvesi asidi veya retinoid içermelidir.

Bu işlemleri uygularken atlamamanız gereken önemli bir adım ise güneş koruyucularını kullanmak. UV ışınlarına fazla maruz kalmanız halinde akneleriniz çoğalabilir hatta yenileri oluşabilir. Bu sebeple düzenli güneş kremi kullanmanız çok önemlidir. Güneş kreminin yoğun yapısı sebebiyle gözeneklerin tıkanması, yağlanmanın artması ve ağırlığını hissettirmemesi için su bazlı güneş koruyucuları tercih edilebilir.

Evde Güneş Kremi Sürmek Zorunda Mıyız ?

Evet çünkü yağlı ve akneye eğilimli ciltler, camdan giren UV ışınlarından, lambalardan, cep telefonundan ve bilgisayardan yayılan mavi ışık lekelerinizi ve sivilcelerinizi arttırabilir. Bu sebeple evde de özellikle güneşli bir günde mutlaka güneş koruyucusu kullanmanız önerilmektedir.

Sivilce İzlerinin Oluşmaması İçin Ne Yapabiliriz ?

Cilt katmanlardan oluşmaktadır. Bu katmanlar arasında orta ve derinlerde oluşan sivilceler genelde iz bırakmaktadırlar. Sivilce izlerini en aza indirebilmek için onları sıkmamalı ve günlük bakım rutininizi aksatmamalısınız. Bakım rutininize devam ettiğiniz sürece en iyi sonuçları alacağınız için sabırlı bir şekilde uygulamalısınız. Bunların yanında sivilce izleri geçirici kremler uygulanabilir.

Cildiniz İçin Ürün Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

  • Yağlı ve sivilceye eğilimli ciltler için ürün seçerken içerdiği yağ oranının miktarına bakmalıdır.
  •  Yağlanmayı artıracak ürünler alınmamalı, su bazlı ürünlere yönelebilirler.
  • Sebum dengeleyici ürünler almalılar
  • Cilt pH 'ı ile uyumlu, cildi dengeleyen temizleyici ürünler alabilirler .

Yağlı Ciltler Tonik Kullanabilir Mi ?

Her cilt tipi tonik kullanımına uygun değildir. Kimilerinde harika sonuçlar elde ederken kimilerinde ise tonik cilt dengesini bozup kötü sonuçlara sebep olabilir. Gözenekleri küçülten, cildi temizleyen ve siyah nokta oluşumunu azaltan bazı tonikler bulunmaktadır. Yağlı bir cildiniz varsa meyve asidi içeren tonikler cilt bakımınıza en uygun ürünler olacaklardır .

Abur Cuburlar Sivilceye Sebep Olur Mu ?

Tabii ki evet. Vücuda alınan fazla karbonhidrat kan şekerimizi yükseltir bu da vücudumuzda yağ olarak depolanmalarına sebep olur. Vücuda fazla yağ alınırsa cildimizde bunun gerçekleştiğini tahmin edebileceğimiz gibi belirtilerini görürüz. Bunun devam etmemesi ve aknelerimizin azalması için fazla karbonhidrat tüketiminden kaçınmalıyız. Sivilce ve siyah nokta oluşumunda beslenmenin etkisi çok büyüktür. Proteinli ve bol sebzeli öğünler geçirmeliyiz. Özellikle bol su tüketimini asla unutmamalıyız.

Yağlı Ciltte Siyah Nokta Oluşumundan Nasıl Kurtulabiliriz ?

Aknelerin oluşmadan önceki haline kısaca siyah nokta diyebiliriz. Açık ve kapalı olmak üzere iki tür siyah nokta vardır. Kapalı siyah noktalardan kurtulmak için ilaçlardan yardım almak gerekse de açık siyah noktalardan cildi temizleyerek, tonikler ve peelinglerle kurtulabilmemiz mümkündür .

Yağlı Ciltlerde Gözenek Oluşumunun Önüne Nasıl Geçeriz ?

Cildimiz ne kadar çok yağ salgılarsa gözeneklerimizde o kadar genişlemektedir. Siyah nokta önleyici ürünler aynı zamanda gözeneklerin sıkılaşması ve kaybolmasına sağlar. Gözenek bakımında su bazlı ve alkol içermeyen ürünleri kullanmalısınız.

Yağlı cilt tiplerinin dikkat etmesi gereken adımlardan kısaca bahsettik. Cildimiz bizi en iyi gösteren organımızdır bu  sebeple pürüzsüz ve parlak görünmesi için düzenli bakım yapmayı unutmayalım.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)