• Anasayfa
  • Sağlık
  • Akne nedir? Neden olur? Evde Yapılabilen 5 Doğal Sivilce Maskesi

Akne nedir? Neden olur? Evde Yapılabilen 5 Doğal Sivilce Maskesi

Akne,ergenliğe girişle başlayan ve çözüm bulunmadığı takdirde uzun yıllar ciltte var olmaya devam ederek bazı durumlarda sağlığımızı etkileyen iltihaplı,şişkin kabartılardır. Akne ile sivilce aynı anlama gelse de halk arasında buna sivilce denirken tanı koyulan ismi "akne vulgaris" olarak bilinir.
Akne nedir? Neden olur? Evde Yapılabilen 5 Doğal Sivilce Maskesi

Her yaşta ve vücutta görülebilen bir sorun olan akneler birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıksa da başlıca sebepleri genetik,stres sağlıksız yaşam ve dengesiz beslenme biçimi veya uzun süre kullanılan ilaçlar olabilir. Kadınlarda adet dönemi,yumurtalık kistleri gibi hormonel durumlarda ise dönemsel olarak artan sivilcelere sebep olabilir.

Peki sivilcelerimizden evde pratik yöntemlerde kurtulmak mümkün müdür? Her şeyden önce cildimizi her gün saf su ile yıkasak bile bu yöntem aknelerden kurtulmak için çoğu zaman yeterli gelmeyebilir. Genelde sivilcelerimizden kurtulmak için başvurduğumuz ilk yöntem çeşit çeşit doğal bitki içerikli kil, kükürt vb sabunlar alarak yüzümüzü düzenli temizlemeye başlamaktır. Bunun da yeterli gelmediğini fark ettiğimizde evde kendimizin içeriğini bilerek yapabileceği bütçe dostu ve doğal karışımlar aramaya başlarız. Evde tamamıyla doğal bitki ve ürünler kullanılarak temiz bir yüze kavuşmak artık eskisi kadar zor değil.

LİMON BAL MASKESİ

İlk yöntemimiz sivilce düşmanı güçlü bir antioksidan kaynağı olan limon ve bal maskesidir. Limonun içeriğinde bulunan asit iltihabı kurutur ve kısa süre içerisinde sivilcenin sönmesini sağlar. Balın ise ciltteki fazla yağı temizleme ve ince çizgileri yok etme gibi bir özelliği vardır. Bu karışım için gerekli malzemeler ise;

- 1 tatlı kaşığı taze limon suyu
- 1 çay kaşığı bal
- 1 çay kaşığı tarçın

Yapılışı:

Bu malzemeler homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra karışım yüze uygulanır ve isteğe göre 10-15 dakika arası yüzümüzde kalır. Sonrasında maske ılık suyla temizlendikten sonra kişiye özel havlu ile yüz kurulanmalıdır. Bu karışımı haftada 2 kez uygulayarak korkulu rüyalarınıza dönüşen sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

GÜL SUYU MASKESİ

Bir diğer maske ise gül suyu maskesidir. Gül suyu cildin nem dengesini sağlayıp gözenekleri açtığı için bu maske ile bebek gibi yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz üstelik sadece 2 malzemeyle. Bu maskeyi hazırlamak için malzemeler;

- 1 yemek kaşığı gül suyu
- 1 tatlı kaşığı bebek pudrası

Yapılışı:

Bu iki malzeme karıştırılarak bir fırça yardımıyla tüm yüze uygulandıktan sonra maskenin yüzde kuruması beklenir. Cildin gerildiğini fark ettiğinizde maske ciltten yıkanarak çıkarabilir. 10- 15 dakika ciltte kalır sonrasında ılık su yardımı ile yüz temizlenir.

ELMA SİRKESİ MASKESİ

Bir diğer etkili yöntem ise doğal elma sirkesi maskesidir. Elma sirkesinin cilde faydası saymakla bitmez ama en başta cildin ph dengesini düzenler ve antibakteriyel özelliği ile cildinizdeki bakterilerden kurtulmaya yardımcı olur. Bunun için gerekli malzemeler ise;

- 1 tatlı kaşığı doğal elma sirkesi
- 2 yemek kaşığı su

Yapılışı:

Bu iki malzeme karıştırıldıktan sonra yüze bir fırça veya pamuk yardımıyla yüze sürülür . 10 dakika sonra soğuk su yardımı ile yüz güzelce yıkanır. Haftada 2 defa yapılabilecek olan bu maske ile kısa sürede iltihaplı sivilcelerinizden kurtulmak eskisi kadar zor değil.

KARBONAT MASKESİ

Karbonat antiseptik özellik taşıdığı için bakterilerin üremesini durdurur ve sivilce oluşumunu engeler aynı zamanda ölü derileri temizler ve ışıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlar bu maske için malzemeler:

- 1 tatlı kaşığı karbonat
- 1 yemek kaşığı ılık su

Yapılışı:

İki malzeme bir kasede karıştırılarak macun haline getirilir. Homojen haline gelen macun peeling yapılarak yüze uygulanır. 15 dakika yüzünüzde kaldıktan sonra soğuk su ile yıkanır.

YUMURTA AKI MASKESİ

Yumurta ve akının içinde bulunan proteinler yüz için oldukça yararlıdır. Bu proteinler gözenekleri sıkılaştırır ve daha sıkı bir cilde sahip olmamızı sağlar. Bu maske için malzemeler:

- 1 yumurtanın akı
- 1 çay kaşığı bal
- 3 damla limon

Yapılışı:

Yumurtanın akını bir kaseye alıp iyice karıştırdıktan sonra bal ve limon eklenir. Karışımı temiz yüze uyguladıktan sonra kuruması beklenir ve 10-15 dakika içinde soğuk su ile yıkanarak maske yüzden çıkartılır. Haftada 2 kez uygulanabilir.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)