Akciğer Kanseri İçin Bilinen Risk Faktörleri

Akciğer kanseri, dünya üzerindeki en yaygın kanser türlerinden biri olarak bilinmektedir. Akciğer kanseri, genellikle son evrelerde tespit edildiği için en çok ölüme neden olan kanser türlerinden biridir.
Akciğer Kanseri İçin Bilinen Risk Faktörleri

Akciğer kanseri olmanızı kolaylaştıracak birçok risk faktörü bulunmaktadır. Bu risk faktörü üç temel başlık altında incelenebilir.

  • Yaşam tarzı risk faktörleri
  • Kişisel risk faktörleri
  • Çevresel risk faktörleri

Bu içerikte bu kategorilerin her birine detaylı olarak değinmeye çalışacağız ve akciğer kanseri için düzenli kontrol yöntemlerine de değineceğiz.

Yaşam Tarzı Risk Faktörleri

Yaşam tarzı risk faktörleri, aktif olarak üzerinde kontrol sahibi olduğunuz faktörler olarak bilinir. Bunlar temel olarak sigara içme ve beslenme tarzı gibi şeylerdir. İşte akciğer kanserine yakalanma riskinizi artıracak bazı yaşam tarzı risk faktörleri;

Sigara İçmek

Sigara içmek, akciğer kanserine neden olan en önemli eylemlerden birisidir. Öte yandan Amerikan Sağlık Birliği sigara içmenin akciğer kanserine yakalanma ile yüzde 80 oranında ilişkili olduğunu belirtiyor. Risk faktörü, sigara ile de sınırlı kalmıyor üstelik. Diğer tütün ürünlerini kullanmak da akciğer kanserine yakalanma riskini artırıyor.

Sigara Dumanına Maruz Kalma

İçmeseniz bile sürekli olarak sigara dumanına maruz kalıyorsanız, bu durum da akciğer kanserine yakalanma riskinizi artırmaktadır. Pasif içicilik de sigara içmekle aynı etkiyi yaratır çünkü pasif içicilikte de zararlı maddeleri düşük oranda da olsa ciğerlerinize alırsınız.

Beslenme Alışkanlıkları

Bazı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak da akciğer kanserine yakalanma riskinizi artırmaktadır. Öte yandan yüksek miktarda alkol veya kırmızı et tüketiminin de akciğer kanserini tetiklediği iddia ediliyor fakat bu konuda daha fazla araştırma gerekli. Dünyanın bazı bölgelerinde içme suyunda yüksek oranda arsenik bulunuyor bu durumda akciğer kanserinin önemli bir tetikleyicisidir.

Kişisel Risk Faktörleri

Kişisel risk faktörleri, genel olarak değiştiremeyeceğiniz faktörlerdir. Bu faktörlerin arasında yaşınız, sağlık tarihiniz ve geçmişte yaşadığınız rahatsızlıklar bulunur. Bu risk faktörlerine gelin daha detaylı bakalım.

Ailesel Kanser Geçmişi

Bazı kanser türleri, genetik olarak devam edebilmektedir. İşte bu nedenle aileden biri akciğer kanseri geçirmişse ve özellikle genç yaşta geçirmişse sizin de kanser olma ihtimaliniz vardır. Yakınlık derecesine göre kanser riskinin en yüksek olduğu akrabalık dereceleri ise şunlardır;

  • Anne baba
  • Kardeşler
  • Çocuklar

Yaş

İlerlemiş yaş, akciğer kanseri için önemli bir risk faktörü olarak görülür. Aslında, akciğer kanserine yakalanan birçok kişi, ileriki yaşlardaki kişilerdir. Akciğer kanserinin ortalama teşhis yaşı ise 70’dir. Yaş faktörü, üstelik diğer faktörlerden dolayı da kansere yakalanma riskini artırır.

Geçmişte Radyasyona Maruz Kalma

Göğüs bölgesinde radyasyona maruz kalan insanların akciğer kanserine yakalanma riski daha fazladır. Örneğin kanser tedavisi için radyoterapi alanlar ve X-ray gibi cihazlarla görme testine katılan kişiler risk altındadır.

Çevresel Risk Faktörleri

Çevresel risk faktörleri, her zaman tam kontrolünüzün bulunmadığı faktörleri ifade eder fakat belli başlı adımlarla kansere yakalanma riskini önemli oranda azaltmak mümkündür. Çevresel risk faktörleri ile ilgili bilinen gerçeklerin bazıları aşağıdadır;

Radon’a Maruz Kalma

Radon, kaya ve tozdan dolayı ortaya çıkan bir çeşit radyoaktif gazdır. Radon gazı, hem renksiz hem de kokusuz bir gazdır. Radon gazı radyoaktif bir gaz olduğundan dolayı bu havayı solumak ciğerlerinizin az miktarda radyasyona maruz kalmasına neden olacaktır.

Hava Kirliliği

Sürekli olarak hava kirliliğine maruz kalmak, akciğer kanserine yakalanma riskini az da olsa artıran bir faktördür. Kapalı alanlarda ve açık alanlarda oluşan hava kirliliği, bu değerlendirmeye dahildir. Aşırı trafiğin olduğu şehirlerde yüksek miktarda hava kirliliği görülür. Amerikan Sağlık Derneği’ne göre hava kirliliğinin yüzde 5’i açık alanlarda oluşan hava kirliliğinden kaynaklıdır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)