Abiye Seçimi Nasıl Olmalı?

Kadınlar geçmişten günümüze kadar olan zaman zarfında özel gün, davet ve organizasyonlarda hep en güzel olmayı amaçlamış, en özel kıyafetleri giymeyi tercih etmiş ve tüm dikkatleri çekmeyi hedeflemiştir.
Abiye Seçimi Nasıl Olmalı?

Erkekler için herhangi bir takım elbise olur gözüyle bakılan bu tarz etkinlikler kadınlar için çok daha anlamlı ve gösterişli olmuştur. İşte böyle günlerde kadınların imdadına koşan moda sektörü, abiye giyim adı altında alt bir grup oluşturmuş ve kadınların hizmetine sunmuştur. Düğün, nişan, kına gecesi, vakıf davetleri, yılbaşı baloları gibi birçok etkinlikte tercih edilen abiye kıyafetler, kadınları gecenin yıldızına çevirebilirken, gecenin en rüküşü haline de getirebilir. Abiye kıyafet seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli iki kriter bulunmaktadır; hangi ortamda giyileceği, giyecek kişinin vücut tipi ve yaşı.

Ortama Uygun Abiye Seçimi

Seçilecek abiyenin giyilecek ortama mutlaka uygun olması gerekmektedir. Binlerce abiye elbise seçeneği arasından kadınların seçim yapması elbette ki zordur, ancak bazı kıstaslar seçeneklerin daraltılmasını ve doğru tercihin yapılmasını sağlar. Düğün daveti gibi etkinliklerde eğer gelinin birinci derece akrabası ya da en yakın arkadaş grubuna dahil değilse bir kadın daha sade, taş ve işlemelerden uzak, uzun zarif bir abiye giyip uygun aksesuarlarla görünümünü tamamlamalıdır. Aksi durumda pul payet işlemeli, çok taşlı ağır bir uzun abiye tercih edilirse gelinin kayınvalidesi ya da annesi gibi görünebilirler.

Abiyeler artık günümüzde kısa, uzun, kuyruklu, balık model, saten, şifon gibi o kadar çok seçenekle üretilmektedir ki tercih yapmak gerçekten zordur. Örneğin özel bir davet için abiye seçimi yapılacaksa öncelikle o davette dress code var mı ona bakılmalıdır, yani etkinliğin davetiyesinde kıyafet seçiminin nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgi yer almaktadır, bu bilgiye uygun abiye seçimi yapılmalıdır. Dress code olarak kokteyl belirtilmiş bir etkinliğe uzun bir abiye seçerek gitmek yanlış bir tercih olur, böyle bir etkinliğe midi, mini boy bir abiye seçilip daha uygun saç ve makyajla gidilmelidir.

Vücut Tipine ve Yaşa Uygun Abiye Seçimi

Binlerce seçenek arasında kadınların en önemli kriterlerinden birisi de kendi yaşlarına ve vücut tiplerine uygun olan abiyeyi seçmesidir. Bu kriter dikkate alınmadığı zaman genç bir hanımefendiyi, orta yaş üstü bir kadın görünümüne sahip kılabilir ya da hafif balıketli bir kadını olduğundan daha kilolu gösterebilir, ya da olgun bir kadını bir gençlik hevesindeymiş gibi anlaşılmasına neden olabilir.

Genç kadınlar, abiyeyi giyecekleri ortama göre uzun ya da kısa tercih ederken renk ve model olarak daha modern, açık renk desen ve çok fazla dantel, taş işleme vb. modellerden uzak durmalıdırlar. Kilo olarak biraz fazlası olan kadınlar, vücutlarında kilonun yerleştiği yeri dikkate alarak abiye tercih etmelidirler, iç belli eden, dar ya da çok ince kumaşlar, dikkatleri kapatılmak istenen bölgelere daha çabuk çeker. Örneğin basen bölgesinden şikayetçi olan kadınlar için balık model abiye uygun değildir, belden oturan aşağıya doğru genişleyen çok ince kumaşı olmayan abiye tercih edilmelidir.

Abiye, ortama, kişinin vücut yapısına ve yaşına uygun seçildiği zaman zarif, şık ve göz alıcı bir kıyafete dönüşmektedir. Önemli olan hangi ortamda giyileceği ve kişin kendisini tanıması ve buna göre tercih yapmasıdır.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)